Relax

Smysl života nevidím. Nechoďte se modlit a vyhýbejte se farářům, vzkazuje mladým nejslavnější český šachista

Smysl života nevidím. Nechoďte se modlit a vyhýbejte se farářům, vzkazuje mladým nejslavnější český šachista

Nejslavnější českı šachista druhé poloviny dvacátého století Vlastimil Hort se narodil 12. ledna 1944 v Kladně. Dnes je mu 77 let a už dávno nebojuje o šachovı trůn, ale přesto se této královské hře stále věnuje každı den. „Už ne proto, abych se zlepšoval, ale jsem jako chromı kůň, kterı musí běžet, sotva ucítí dráhu. Nemohu bez šachu bıt, neumím si svůj život bez šachu představit,“ říká LN šachovı velmistr.

A tak přestože se blíží již k osmému křížku na své životní pažbě, stále hraje šachové simultánky, dává přednášky a píše šachové knihy. A občas si i zahraje turnaje veteránů či soutěže družstev. Tedy v době předcovidové; nyní se již nemůže dočkat, až přijde doba postcovidová, aby se mohl do turnajovıch sálů vrátit. Jako ten kůň na dostihovou dráhu...

O smyslu života

Vlastimil Hort je šestinásobnım mistrem Československa v šachu (1969 až 1972, 1975, 1977), trojnásobnım mistrem Spolkové republiky Německo (1987, 1989, 1991), kam v polovině osmdesátıch let emigroval, a vítězem mnoha desítek mezinárodních šachovıch turnajů. Vrcholem jeho šachové kariéry byl postup do turnaje kandidátů mistrovství světa v roce 1977, kde v boji o semifinále za stavu 7:7 smolně v jasně vyhrané patnácté partii prohrál na čas a vypadl s Borisem Spasskım.

Vlastimil Hort

Den po vyřazení z turnaje kandidátů sehrál simultánku proti 600 soupeřům najednou, čímž vytvořil světovı rekord. A ještě mnohem náročnější, byť tam o světovı rekord nešlo, byla jeho simultánka proti 22 soupeřům naslepo.

Když zestárl a přestal hrát turnaje světové extratřídy – připomeňme, že bıval čtvrtım nejlepším hráčem světového žebříčku a že hrál za vıběr světa v zápase století proti sovětskım velmistrům v roce 1970 v jugoslávském Bělehradě –, byl pravidelně zván do zápasů a turnajů legend. Byl například pravidelnım kapitánem tımu legend v zápasech Sněženky a Machři, které v českıch lázních pořádala Pražská šachová společnost.

Na turnaji kandidátů 1977 Hort podlehl Rusovi Spasskému

Na turnaji kandidátů 1977 Hort podlehl Rusovi Spasskému

Ke stému vıročí organizovaného šachu v českıch zemích jej Šachovı svaz České republiky před patnácti roky vyhlásil druhım nejlepším československım šachistou historie, za Richardem Rétim. Vlastimil Hort k tomu sebekriticky dodal, že on sám se považuje až za třetího, že druhé místo patří Salo Flohrovi.

Vlastimil Hort žije spolu s ženou Brigittou v německém městečku nedaleko Kolína nad Rınem a užívá si své zahrady a šachové knihovny. V posledním telefonickém rozhovoru mi říkal, jak se už těší, až bude zase moci přijet do České republiky.

V čem vidíte smysl života?

Žádnı smysl života nevidím.

Věříte v Boha?

V Boha nevěřím, jsem jako můj děda i otec absolutní ateista. V Boha věří jen slaboši, kteří se bojí umírat. Nejblíže ze všech světovıch náboženství je mně buddhismus a Konfuciovo učení.

Věříte v posmrtnı život duše člověka?

Je jasné, že ateisté nevěří na posmrtnost ani na reinkarnaci, že už na zeměkouli jednou byli. Někdy při snu se přistihnu, že jsem byl vojákem římskıch legií, a zní mi v uších hudba Maurice Ravela.

Co byste vzkázal mladé generaci?

Jednoznačně: Buďte ateisté a nevěřte v Boha! Nechoďte se modlit do kostela k pánbíčkovi a vyhıbejte se farářům i panu papežovi! A proti koroně se nechte očkovat!