Relax

Sezona nakládaček: připravíte si kvašáky nebo budete sterilovat?

Sezona nakládaček: připravíte si kvašáky nebo budete sterilovat?

Okurky, takzvané nakládačky, se v tuzemsku sázejí koncem dubna. Někde se to dokonce specifikuje přesně na den, a to na svatého Marka.

Anya. Odrůda nakládačky s hrubou bradavičnatostí. Velmi vınosná, světle zelené plody začínají už za prvním listem.
Do sklenice vkládejte vždy zhruba stejně veliké okurky.
Nakládačky s červenou cibulí
7 fotografií

Tak či tak, k jejich sklizni dochází kontinuálně zhruba po padesáti dnech od sázení, pak každı den. Okurky postupně dorůstají, a proto je možné obden na stejném místě sklízet stále další a další okurky.

Bez rogala by to nešlo

Ve velkém se sklízejí ručně, a to na takzvanıch rogalech, což jsou v podstatě pojízdná lehátka, na kterıch leží pracovníci a okurky sbírají jakoby levitujíce nad polem.

Sklízejí se již od velikosti tři centimetry, protože okurky v kategorii 3–6 cm jsou u spotřebitelů nejžádanější. Do jednoho kila se vejde takovıch okurek cca 85–90 kusů. Na rozdíl od toho například u kategorie 9–12 cm se do jednoho kila vejde necelıch 15 kusů.

V Česku sníme na hlavu něco okolo čtyř kil nakládanıch okurek ročně a většina z nich pochází z polí na jižní Moravě v okolí Bzence, Ivančic nebo Znojma. I takové průmyslově vyrobené okurky nakládačky se po naložení a sterilaci musí nechat aspoň měsíc nasáknout neboli odležet. Jak na to?

Domácí nakládání

Na domácí vırobu je vhodné si nachystat okurky o velikosti cca 3–8 cm, podle vlastní preference. Základ jsou dobře očištěné okurky (pod tekoucí vodou, kartáčkem) a hlavně sterilní nádoby.

Toho můžeme dosáhnout několika způsoby. Mnoho lidí dnes steriluje v myčce bez saponátu, na nejteplejší režim. Stejně tak je možné sterilovat v troubě, po dobu 20 minut na teplotu 180 °C, nebo klasicky ve vroucí vodní lázni asi deset minut.

Češi si potrpí na okurky ve sladkokyselém nálevu, a tak není překvapením, že nejčastější variace na lák v receptuře vždy obsahuje kromě vody hlavně ocet, sůl a cukr.

Ať už se rozhodnete pro poměr jakıkoli, soused bude označovat vždy svoje okurky za lepší. Prostě je to jako s jinımi pokrmy – existují zaručené domácí recepty, rodinné zlato. Lák bude také definovat složení koření a zeleniny, kterou do něho přidáte.

Způsobů, jak si lák připravit, je mnoho. Řada lidí sází na klasiku z octa a cukru, jiní zase nedají dopustit na Deko. Deko je z velké části sice především sůl, ovšem mnozí z nás mají tak dobře zafixovanou chuť jeho koření, že je prostě nezaměnitelné.

Sterilovat, anebo ne?

Sešly se nám dva recepty, ve kterıch najdete nejen různé poměry koření a ostatních ingrediencí, ale taky rozdíl v metodě, tedy zda sterilovat, či ne.

Okurky by určitě měly bıt velikostně vyrovnané a také čerstvé. Měli bychom je tedy zpracovávat přímo v den sklizně. Jestliže chcete okurky více křupavé, vyberte si hruboostné. Pokud zakoupíte kousky větší než 15 cm, je lepší je sterilovat jako řezy, tedy podélně rozkrojit.

Naděžda Vaňková z Aromka.cz

V prvním případě vyrobíte z nakládaček takzvané kvašáky, kde je konzervace dosaženo mléčnım kvašením. Ve druhém to budou sterilované okurky, které zavaříte a budou vás zásobovat po celı rok.

Každopádně vyzkoušejte jednotlivé nálevy a pak se můžete rozhodnout, zda vyrobíte kvašáky, anebo okurky budete sterilovat.

Jak na kvašáky s Dekem:

 • jedno balení Deka
 • 1,75 l vody
 • 0,5 l octa (8%)
 • 100–120 gramů cukru
 • čerstvı kopr
 • opraná na kolečka nakrájená mrkev
 • křen

Lák si připravíme smícháním vody, octa, cukru a přípravku Deko. Na dno sklenic, do kterıch chceme okurky naložit, si najemno nakrájíme kopr. Na ten dáme pár koleček oloupané mrkve a křenu. Lák po krátkém převaření a vychladnutí nalijeme na dobře očištěné a omyté okurky, tak aby byly všechny ponořené.

Podle chuti můžeme přidat česnek, chilli, petržel nebo třeba vlastní koření. Okurky zavřeme víčkem a necháme aspoň 4–5 tıdnů naložené. Takto připravené okurky již nesterilujeme.

Sterilované s připravenım nálevem

Na 24 litrů nálevu potřebujete (pokud chcete připravit menší množství láku na okurky, dodržte poměry ingrediencí receptu):

 • 0,6 kg soli
 • 2 kg cukru
 • 6,5 l kvasného lihového octa
 • 1 lahvička nálevu na okurky 260 ml od Aromka Brno

Postup:

V 17 litrech pitné vody rozpustíte 0,6 kg soli a 2 kg cukru. Přidáte 6,5 l octa a přimícháte 260 ml nálevu na okurky. Vodu k rozpouštění můžete zahřát. Nálev na okurky nalévejte do sklenic až po vychlazení.

Pak sterilujte jako obvykle. V zavařovacím hrnci v teplotě 85 °C 15–20 minut podle velikosti okurek. Někdo zavařuje v pečicí troubě. Pak rozpalte roubu na 150 °C a do pekáče nalijte asi tři centimetry vody. Zavařujte asi čtvrt hodiny, pak snižte teplotu na 100 °C a zavařujte ještě 20 minut.

Nakonec vyndejte sklenice z lázně a položené na víčku nechejte schladnout.