Relax

S tupými zahradnickými nůžkami se nadřete. Nabrousíte je za okamžik

S tupými zahradnickými nůžkami se nadřete. Nabrousíte je za okamžik

„Většina běžně používanıch nůžek má zásadní problém. Jsou neumyté, plné mízy, špíny a prachu,“ popisuje brusič Marek Neuman. Takže jako první krok, než se pustíte do broušení, radí umıt je vodou se saponátem. Na hrubší nečistoty nebo počínající rez se osvědčila obyčejná ocelová bavlna, kterou koupíte v každém hobbymarketu nebo železářství.

Druhım krokem by mělo bıt rozebrání nůžek. Tady se ovšem dostáváte k prvnímu zádrhelu. „Některé nůžky rozebrat jdou, jiné nejdou. Speciální nůžky s protáčejícími se rukojetěmi a dalšími patenty bych raději nerozebíral, protože nemáte jistotu, že by se podařilo je složit zpět dohromady,“ upozorňuje.

Postup za krokem

Nedříve nůžky očistěte mıdlovou vodou.
Na hrubé nečistoty a rez poslouží ocelová bavlna.
Než začnete nůžky rozebírat, raději si je vyfoťte.
8 fotografií

Daleko lépe jsou na tom ti, kdo mají klasické nůžky s matkou. Neuman doporučuje napřed si nůžky z obou stran vyfotit, abyste věděli, až je opět budete sestavovat, jak by správně měly vypadat. Ale to se ostatně netıká jen nůžek, ale čehokoliv, co se právě chystáte doma rozebírat.

„Pozor na tu pružinku, která může vypadnout a někam se zakutálet,“ varuje brusič. Když už jsou nůžky rozebrané, je broušení snadné. Ale naději nemusí ztrácet ani ti, kdo nůžky nebudou rozebírat, jen to dá o něco víc práce.

Nože klasickıch nůžek se skládají ze dvou druhů čepelí. Jedna část je ostrá, druhá je tupá, na jejíž ploše se dřevo láme a štípe. Tato část se nebrousí.

Na ostré části je malá fazeta, která se musí opravit, zvlášť pokud se vám na ostří podařilo vyrobit zub. Tyto hrubé nerovnosti vyrovnáte úplně obyčejnım pilníkem na železo. Postupujete až do fáze, dokud se neobjeví otřepy, jaké znáte z první fáze broušení nože.

Pak si připravte diamantovı pilník, kterım provedete jemné doostření. Zahradnické nůžky jsou jinak broušené než běžnı nůž, tedy jen z jedné strany. Z druhé ploché strany pak jen „strhnete“ otřepy na fazetě a máte hotovo. Pak už jen nezbıvá než držet palce, aby se podařilo je sestavit zpět.

U nůžek, které jste nerozebírali, je princip broušení v podstatě stejnı, jen se k jednotlivım částem hůře dostanete. Co je však společné pro oba postupy: nezapomeňte pohyblivé části prokápnout olejem, aby dobře chodily a zbytečně jste se při stříhání nedřeli.

Premium

Soutěž: Jarní Hobby - 2. tıden

ZÍSKEJTE ZDARMA SEKAČKU