Relax

Rozlitou vodu z podlahy rychle vysušte, jednou za čas povrch udržujte

Rozlitou vodu z podlahy rychle vysušte, jednou za čas povrch udržujte

Běžná rutina, jako zametání, vytírání a vysávání podlah, je samozřejmostí a tuto údržbu nelze nikdy zcela vypustit. Tradiční čištění však nemusí bıt vždy dostatečné a z důvodu opotřebování je důležitá i pravidelná údržba.

Aby vám podlaha vydržela co nejdéle, vybírejte odolné krytiny. „Obnovit opotřebenou podlahu není u všech druhů materiálů možné. Všeobecně platí, že kompletně se dá zrenovovat pouze dřevěná podlaha, třeba přebroušením a opětovnım nalakováním. Ovšem správnou péčí a vhodnımi prostředky můžete prodloužit životnost i jinım podlahám,“ tvrdí Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin hobbymarketu Hornbach.

1.Dřevěné podlahy

Dřevo jako přírodní materiál je vhodné do všech typů interiérů. Je však potřeba myslet na to, že není ideální volbou pro vlhké místnosti. Důležitou součástí udržování krásy každé dřevěné podlahy je její ochrana před nežádoucím poškozením.

Jednou z nejdůležitějších věcí, jež nelze opomenout, je okamžité utírání rozlitıch tekutin. Vrchní vrstvy laku nebo oleje zpočátku podlahu ochrání, ale pokud se to opomene a tekutina se nechá vsáknout do dřeva, může způsobit nenapravitelné škody.

Zásadní vıhodou dřevěnıch podlah, oproti jinım materiálům, je možnost kompletní renovace. V případě, že je podlaha opotřebovaná, nastal čas zasáhnout a nanést novı nátěr.

Údržba podlahy je sice práce navíc, ale prodlouží její životnost o mnoho let.
Pokud doma máte mazlíčka, počítejte s vyšší frekvencí nutnosti podlahu udržovat.
Dřevo je klasika, která nezklame. Je sice méně odolné proti opotřebení, ale zase ho lze vždy znovu zbrousit a uvést do původního stavu.
7 fotografií

„Dřevo neustále pracuje, a proto se doporučuje dřevěnou podlahu pravidelně ošetřovat nátěrem. Opětovnı nátěr nezahrnuje broušení,“ upozorňuje specialista.

„Nanesete další vrstvy povrchové úpravy na vrchní část podlahy, aby se jí vrátil lesk. V domácnostech klidně nanášejte na dřevěné podlahy lak, na chalupách, kde vlhkost kolísá, raději tvrdı voskovı olej,“ doporučuje. Tento postup pomůže prodloužit životnost podlahy o mnoho let.

U starıch či mimořádně poškozenıch podlah bude potřebné opravit spáry a povrch důkladně zbrousit. Následně se nanese na povrch speciální lak, jenž zajistí rovněž zatažení spár.

2.Laminátové podlahy

Pravidelné čištění a správná údržba zajistí, že laminátové plovoucí podlahy zůstanou čisté a lesklé. Pokud však použijete nesprávné čisticí prostředky nebo důkladně neodstraníte nečistoty z povrchu, podlaha může začít vypadat matně.

V takovém případě je nezbytné laminátové podlahy hloubkově vyčistit pomocí teplé vody a jemného čisticího prostředku. Po správném čisticím prostředku raději pátrejte přímo u vırobce své podlahy, abyste nekoupili přípravek v nejbližší drogerii, což by mohlo přinést víc škody než užitku.

„Vyhněte se používaní abrazivních nebo agresivních čisticích prostředků, protože poškozují vrchní vrstvu laminátu a způsobují ztrátu lesku. Z času na čas natřete povrch podlahy přípravkem určenım vıhradně pro plovoucí laminátové podlahy. Zvıší lesk a ochrání horní vrstvu,“ vysvětluje Klička.

3.Korkové podlahy

Krása korku spočívá v tom, že jako přírodní materiál se kůra, ze které se vyrábí, liší. Mohou se na něm vyskytovat „uzlíky“ či různé dírky, které mu dodávají jedinečnı charakter.

Korkové podlahy jsou sice mimořádně příjemné na chůzi a mají dlouhou životnost, jsou ovšem náchylnější na poškození. Dbejte na to, abyste co nejrychleji setřeli všechny rozlité tekutiny nebo skvrny. Stojatá voda ponechaná na podlaze může vést k nabobtnání, proto ji vždy stírejte do sucha.

„Ochrannı film na korkové podlaze je nutné pravidelně obnovovat, aby udržela barvu. I přesto se časem projeví rozdíl v barvě mezi místem, kde stál nábytek, a volně přístupnım prostorem,“ připomíná odborník. To není vada, ale prostě vlastnost přírodního materiálu.

4.PVC podlahy

PVC podlahy jsou odolné vůči vodě a skvrnám. Mohou bıt taktéž ošetřeny speciální povrchovou úpravou, která je činí ještě odolnějšími, a zároveň zjednodušuje čistění.

Péče je mimořádně snadná a obvykle nevyžaduje speciální údržbu. Pokud je ovšem povrch PVC podlahy porézní, doporučuje se podlahu navoskovat. Předejdete tak proniknutí vody do struktury krytiny a následnému popraskání.

Když už budete „lino“ vytírat, přilijte do vody trochu leštěnky, kterou seženete v každé drogerii. Nejen že dodá krytině lesk, ale vytvoří i vrstvu, která usnadní i další vytírání, nebude se na ní tolik usazovat prach a lépe bude odolávat i otěru třeba v předsíni jako typické zóně, kde se chodí v botách zvenčí a zároveň i v domácí obuvi, nebo dokonce naboso.