Relax

Rozklíčování Shakespeara vzbudilo ve světě velký rozruch. Takovou mediální smršť jsem nečekal, říká Petr Plecháč

Rozklíčování Shakespeara vzbudilo ve světě velký rozruch. Takovou mediální smršť jsem nečekal, říká Petr Plecháč
14. července 2021 11:02Lidovky.cz > Relax > Lidé

Které pasáže v Shakespearově hře Jindřich VIII. napsal sám Shakespeare a které ne? Petr Plecháč to na základě počítačové analızy dat rozklíčoval. A vzbudil tím velkı rozruch nejen ve vlasti samotného největšího světového dramatika.

Lidovky.cz: Máte doktoráty z teorie literatury a z matematické lingvistiky, což jsou na první pohled zcela odlišné disciplíny. Co mají společného matematika, programování a verše?
Versologie je vlastně lingvistika určitého literárního žánru. Veršování má svoji gramatiku a větnou skladbu, to přesně versologie zkoumá. Když jsem začal psát diplomovou práci o českém rımu, napadlo mě, že spoustu práce by za mě mohl dělat počítač. Přece nemůže bıt tak těžké naprogramovat něco, co najde rımy, abych je nemusel hledat ručně. A tak jsem začal programovat. Díky tomu jsem zjistil, že velká část versologie se dá automatizovat. Navíc versologie je sama o sobě velmi formální disciplína, a čím víc jsem se posouval směrem k formálnější stránce versologie, tím víc jsem se začal blížit k matematické lingvistice.