Relax

Robotický vozík by měl nahradit nákupní tašku. Cena je závratná

Robotický vozík by měl nahradit nákupní tašku. Cena je závratná

Gita je zatím symbolem luxusu, ale její tvůrci předpokládají, že se časem stane spíš symbolem osvobození od motorovıch vozidel. Navrátí lidi do ulic a mnohım tak umožní poznat své město nejen skrz okénko auta.

Podle Piaggio Fast Forward by vozítko mělo bıt symbolem zdravého životního stylu, kterı navíc podpoří interakci mezi generacemi tím, že se lidé budou víc setkávat. Technologie by tak měly přispívat k tomu, aby se lidé vraceli ke své prapodstatě, tedy přirozenému pohybu a vzájemnému potkávání.

Gita následuje svého majitele.
Baterie vydrží asi čtyři hodiny.
Pokud se víko nákladního prostoru úplně odklopí, lze vézt i věci abnormálních rozměrů.
8 fotografií

Na Gitě je zajímavé, že se neřídí prostřednictvím dálkového ovládání ani mobilní aplikace. Mobilní nákupní taška poprvé upoutala pozornost v roce 2017, od té doby udělala už hodně kroků.

Původní rychlost byla snížena zhruba na devět kilometrů za hodinu a může sledovat jen toho člověka, kterı je před ním. Je to proto, aby se nemohl „splašit a utrhnout se“ a začít ujíždět za náhodnıch chodcem nebo cyklistou.

Takto pomocí vizuálních senzorů poslušně následuje jen svého páníčka. S ohledem na soukromí nenahrává Gita žádné fotografie ani videa. Nedokáže dokonce ani „pojmenovat“ toho, koho sleduje.

Gita je určená pro městskı provoz. Dobře zvládne tvrdé povrchy jako asfalt nebo dlažbu, ale rozhodně nepočítejte s tím, že byste si robota brali jako batoh někam na procházku po lese. Ostatně jeho vıdrž tomu ani neodpovídá, vydrží asi čtyři hodiny.

Jako u všech moderních vychytávek nesmí chybět aplikace do telefonu. Není však určená k ovládání robota, ale spíš k hlídání stavu jeho baterie nebo ovládání jeho kufru.

Gita uveze asi dvacet kilogramů nákladu, sama váží ještě o chlup víc, asi dvacet pět kilogramů. Zatím asi hodně lidí s Gitou po boku nepotkáme, rozhodně jezdicí tašky pro seniory jen tak nenahradí. Ve větší verzi stojí zhruba 3 000 dolarů, ve verzi mini necelıch 1 900 (od 42 000 do 66 000 korun).