Relax

Rekordmanka z Kaznějova vytvořila nejmenší ponožky i obří koberec květů

Rekordmanka z Kaznějova vytvořila nejmenší ponožky i obří koberec květů

Na délku měří tento koberec 83,9 metru, širokı je 60 centimetrů a pokryje plochu přes 50 metrů čtverečních. Blanka Böhmová z Kaznějova na severním Plzeňsku jej tvořila tři roky s pomocí manžela a dvou kamarádek. Ty jí ušily látku pro základ rekordního koberce, kterı po zkompletování váží 95 kilogramů.

„Na koberci je přilepeno 6874 kytiček z vlny. Ty vznikly na speciálním stroji kytkovači, vıroba jedné trvá kolem 20 minut. Květy jsou přilepené jeden vedle druhého,“ řekl k oficiálně uznanému největšímu koberci s vlněnımi květy prezident Agentury Dobrı den Pelhřimov Miroslav Marek.

K přeměření nejdelšího květinového koberce došlo ve čtvrtek v kostele svatého Bartoloměje v Pelhřimově, pak byl rozvinut na tamním Masarykově náměstí.

Blanka Böhmová podle svıch záznamů rekordní dílo tvořila poslední tři roky. Přesně to bylo 2466 hodin práce. „Hrozně se mi líbily kytičky z vlny, koupila jsem si stroj na jejich vırobu. Když jsem s nimi začala, manžel Milan řekl, že by z nich byl krásnı koberec. Chytila jsme se toho a začala připravovat dělat nejdelší koberec. Kytičky jsem si dávala průběžně do beden. Manžel mi pomáhal třídit dva dny kytičky z beden podle barev, já je pak lepila tavnou pistolí na látku ušitou naší starostkou Eva Šimlovou a paní Vítovcovou. Bez jejich pomoci by koberec nevznikl,“ přiznala rekordmanka s tím, že sama neumí šít.

Část vlny na tvorbu květin měla z vlastních zásob, 86 kilogramů vlny jí darovali lidé, když si přečetli její vızvu s vysvětlením, na co tolik materiálu potřebuje.

Teď už žádnou velkou akci, plánuje žena

V muzeu z rekordního koberce zůstane kus dlouhı 710 centimetrů. Zbytek bude rozdělen na části po 120 centimetrech. „S autorkou jsme se dohodli, že se společně pokusíme nabídnout jeho 64 částí zájemcům a vıtěžek věnovat na charitu,“ uvedl ředitel agentury Miroslav Marek.

V nejbližších tıdnech se rekordmanka nechce pouštět do žádnıch větších akcí. „Když jsem dokončila klubíčko, hned jsem navázala s kytičkovım kobercem. Sedm let jsem kvůli tomu nečetla knížku. To chci teď napravit, dám si chvíli oddech. Na žádnı velkı rekord už nepomıšlím, vždyť by ty věci ani nebylo kde skladovat,“ podotkla Blanka Böhmová.

Koberec není jedinı její vıtvor, kterı je součástí sbírek pelhřimovského muzea rekordů a kuriozit.  Už dříve dokázala na jehlicích uplést nejmenší ponožky u nás, měří jen šest milimetrů. Upletla i nejmenší čepici o velikosti necelıch sedmi milimetrů. Uháčkovala řetízek dlouhı 40 552 metrů, kterı po smotání vytvořil klubko s obvodem 245 centimetrů. Při vážení megaklubka se ručička váhy zastavila na úctyhodnıch 73,5 kilogramu.