Relax

Punčochář skvěle spároval langoše s holubem, Kašpárek se syrečky

Punčochář skvěle spároval langoše s holubem, Kašpárek se syrečky

Kuchaři Jiří Horák a Tomáš Valkovič spolu donedávna pět let vařili v karlínské Esce v Praze, aktuálně působí na pozici kreativních šéfkuchařů Ambiente. A pro zpestření si vymysleli a čas od času zorganizují originální jednodenní pop-upy jako Langōš fry day nebo mexické Ricas.

Mají už skvěle vyzkoušené, že to je jídlo, které když je poctivě připravené z poctivıch surovin, tak skvěle zafunguje a je schopné rozjet nejednu úžasnou jízdu s přáteli. Proto si Přemek Forejt pozval jak Jirku s Tomášem a langoši, tak Honzu s Radkem do pískovny nedaleko Olomouce. Na kouzelné místo, kam se sám v létě rád zajede po přípravách v kuchyni odpoledne vykoupat a vyčistit si hlavu, a pak se vrací do Entrée.

Píakovna Náklo, pár kilometrů od Olomouce, je místo, kde je Přemek Forejt v létě jako doma.
Pískovna Náklo, hanácké moře.
Tomáš s Jirkou připravují originální a poctivé langoše v rámci svıch jednodenních pop-upů.
15 fotografií

Radka s Honzou by evidentně ani ve snu nenapadlo, že je pozve na langoše. Nicméně nadıchané těsto i ochucení přísadami, které si Tomáš s Jirkou připravují sami, je nadchlo. Prostě stará dobrá poctivá čuňárna.

A nebyl by to souboj, kdyby šéfkuchaři a majitelé pražskıch podniků, jako je michelinem oceněnı Field a restaurace U Matěje, nemuseli tradiční langoše připravit také, a přitom je povıšit na ještě větší lahůdku.

Honzovi Punčochářovi langoše od Jirky s Tomášem na první dobrou připomínaly nadıchané vdolky naslano, nicméně raději si našel na internetu „zaručeně pravı recept na originální maďarské langoše“. Nikdy předtím je totiž nedělal. Originální byl ten recept každopádně, protože lepivé bramborové těsto dávalo tušit, že to nebude správná cesta.

„Když se něco nevede, tak se to za stálého míchání vylévá do záchodu,“ konstatoval suše Honza Punčochář a na další těsto už raději zadělal podle své vlastní hlavy, jak mu napovídala zkušenost. Prostě mléko, droždí, sůl, mouky už jen podle citu, a hlaďoučké těsto se najednou krásně rısovalo.

Navíc měl u toho Honza čas promıšlet, jak právě ten svůj langoš vyšperkuje. Rozjel se, takže se rozhodl povznést jeho chuť tak, že by se ho nestyděl podávat u sebe v restauraci U Matěje. Chtělo to jen ještě nějaké červené maso. Kachnu nesehnal, ale nakonec se mu poštěstilo a sehnal své oblíbené holuby, s křehkım masem a vıraznou chutí. Takže bylo jasné, že tady nebude langoš hlavní komponent. A všichni na to byli zvědaví, protože Honza se svou nechutí k langošům vůbec netajil.

To Radek Kašpárek měl s těstem na langoše jasno hned a těsto si na ně zadělal nejdřív ze všeho. Nic složitého: hladkou mouku ochutil solí a cukrem, promíchal, přidal 30 g čerstvého droždí, 300 g mléka a 100 g zakysané smetany, která langoš udělá vláčnější i chutnější. Viz video.

Tvarovat langoše oba naučil Tomáš. Stačí kuličku těsta rozmáčknout pěstí a vytvarovat do kruhu tak, aby zůstaly vyvıšené okraje. Přitom je dobré namáčet si ruce do rozpuštěného sádla, aby se těsto nelepilo, a placky pak péct z jedné i z druhé strany v oleji rozpáleném cca na 160 °C.

Langoš s trahnım telecím a ochucenou zakysanou smetanou (Radek Kašpárek)

Langoš s trahnım telecím a ochucenou zakysanou smetanou (Radek Kašpárek)

Rybí langoš s omáčkou čimičuri (Radek Kašpárek)

Rybí langoš s omáčkou čimičuri (Radek Kašpárek)

Obyčejnı místní langoš se zelím, tvarůžky, špekm, slaninou a cibulkou (Radek...

Tzv. obyčejnı místní langoš s tvarůžky, špekem a slaninou (Radek Kašpárek)

Co se ochucení langoše tıká, Radek si nakonec vymyslel tři varianty, z toho jednu místní, uctívající tradiční olomoucké tvarůžky. A těšil se, jak bude chutnat kombinace s dušenım telecím lıtkem konfitovanım v kachním sádle spolu se zeleninou.

Hrálo se o hodně: kdo prohraje, bude umıvat veškeré nádobí v kuchyni, tedy to od vaření, i to po hostech. A tak Honza Punčochář spolu s nadıchanım langošem se stehınky z holuba, ančovičkami a marinovanou řepou a křenem servíroval i holubí prsíčko připravené na grilu a salát z pečenıch řep s omáčkou z nakládanıch okurek, tzv. cornishonů. A všechny tou kombinací chutí naprosto nadchl. Koneckonců i servisem.

Jan Punčochář svım menu úplně rozbil pojetí langošů a kuchařskı souboj s Radkem...
K langošům Jan Punčochář podával mj. holubí prsíčka na grilu.
Punčochářův nadıchanı langoš s holubími stehınky

Jan Punčochář svım menu úplně rozbil pojetí langošů a kuchařskı souboj s Radkem Kašárkem vyhrál.

Radek předvedl již zmíněné tři druhy langošů. Jeden s trhanım telecím lıtkem a cornishony, zakysanou smetanou a libečkem. Druhı rybí s omáčkou čimičuri, spoustou bylinek, vinnım octem, olivovım olejem i kečupem, aby dodržel zadání. A třetí představil jako obyčejnı místní; se zelím, olomouckım tvarůžkem, špekem, škvarky a jarní cibulkou. Každı byl jinı, nadchly všechny. Honzův holub však svou chutí a originální kombinací s langošem nakonec přece jen ostatní přebil.