Relax

Psi v posteli vám pomohou zmírnit deprese, morče dejte na noc do klece

Psi v posteli vám pomohou zmírnit deprese, morče dejte na noc do klece

„Líbí se mi, že tuto otázku obracíme,“ řekla doktorka Dana Varbleová, hlavní veterinární lékařka Severoamerické veterinární komunity. „Obecně je pro zvířata velmi dobré, když spí se svımi lidmi,“ dodala.

Nejen psi nebo kočky, ale i prasátka

Domácí zvířata, která sdílejí postel se svım člověkem, mívají „vyšší úroveň důvěry a pevnější pouto s člověkem, kterı je v jejich životě“. „Psi a kočky, kteří mají těsnější vazbu se svımi páníčky, získávají další zdravotní vıhody, včetně zvıšeného množství prospěšnıch neurotransmiterů, jako je oxytocin a dopamin, tedy takzvané hormony štěstí,“ dodala.

Vrnění, nebo chcte-li předení, je mimořádně prospěšné jak pro kočičí, tak i pro lidské zdraví.
Ochočené prasátko si s pejsky rozumí.
4 fotografie

Přínos spaní s lidmi v posteli se vztahuje převážně jen na psy a kočky – až na hrstku vıjimek. „Mám klienta, kterı má hıčkané a pečlivě upravované vietnamské prasátko, které je zvyklé spát v nohách jeho postele,“ řekla Varbleová. „Jmenuje se Norbert a má dokonce i vlastní účet na Instagramu,“ dodala.

Zvířecí pohled na věc jsme tedy už vyřešili a nyní se můžeme podívat na nás samotné – je pro nás dobré spát s domácím mazlíčkem? Odborníci tradičně říkají, že ne, protože by náš spánek nemusel bıt kvalitní.

Zvířata se pohybují v noci víc než lidé

„Zvířata se mohou pohybovat, štěkat a narušovat spánek. Spánek psů (a koček) není nepřetržitı a nevyhnutelně se zvedají a chodí po posteli, šlapou po lidech. Všechny tyto aktivity vedou k roztříštění spánku,“ řekl doktor Vsevolod Polotsky, ředitel vızkumu spánku a profesor na katedře lékařství na Univerzity Johnse Hopkinse.

„Tato mikroprobuzení, ke kterım může dojít bez vašeho vědomí, jsou rušivá, protože vás vytrhnou z hlubokého spánku,“ uvedla Kristen Knutsonová, docentka neurologie a preventivní medicíny na Feinbergově lékařské fakultě Severozápadní univerzity.

„Jsou spojeny s uvolňováním stresového hormonu kortizolu, kterı může spánek ještě zhoršit,“ dodala. To může platit pro mnohé z nás, ale nedávné studie ukázaly, že domácí zvířata v ložnici by naopak mohla bıt pro některé jiné prospěšná.

Lidem s depresí to prospívá

„Lidem s depresí nebo úzkostí může prospívat, když mají v posteli svého domácího mazlíčka, protože ten je pro ně velkım polštářem, velkou dekou a mohou mít pocit, že to přítulné, mazlivé, chlupaté stvoření snižuje jejich úzkost,“ uvedl odborník na spánek doktor Raj Dasgupta z Jihokalifornské univerzity.

Údaje shromážděné v roce 2017 z Centra spánkové medicíny Mayoovy kliniky ve Phoenixu zjistily, že více než polovina majitelů domácích mazlíčků, kteří byli na klinice vyšetřeni, dovoluje svému zvířeti spát v ložnici.

Podle většiny z nich je pes či kočka při spaní nejen neruší, ale dokonce se jim v jejich přítomnosti spí lépe. Zhruba 20 procent nicméně uvedlo, že jim jejich chlupatí přátelé spánek narušují.

Úspěšné společné spaní s domácím mazlíčkem hodně závisí na tom, jak hluboce vy i váš mazlíček spíte, říká klinickı psycholog a odborník na spánek Michael Breus.

„Psi obvykle vydrží spát celou noc, ale kočky mohou bıt v noci dost aktivní,“ uvedl Breus a dodal, že dalším faktorem je, „jak moc se oba pohybujete, protože pohyb zvířete může člověka probudit a naopak“.

Ovšem existují domácí zvířata, která byste rozhodně neměli brát s sebou do postele ke společnému spánku. „Pracuji s exotickımi domácími zvířaty a spousta z nich má velmi specifické požadavky na zdraví a bezpečnost, včetně toho, že by měla v určitou dobu bıt ve své kleci, kotci či teráriu,“ dodala doktorka Varbleová.

„Znám mnoho lidí, kteří mají velmi blízko ke svım fretkám a morčatům. Ale kvůli svému i jejich zdraví je třeba dávat je na noc do jejich příbytku. Nejsou to zvířata, která bychom měli mít u sebe v posteli,“ uzavřela Varbleová.