Relax

Pro osvětlení zahrady vítězí bezpečné nízké napětí nebo solární lampy

Pro osvětlení zahrady vítězí bezpečné nízké napětí nebo solární lampy

Vıhodou je, že dnes máte na vıběr hned ze tří možností. Buď se rozhodnete pro klasické napájení 230 V, anebo dáte přednost nízkému bezpečnému napětí 12, anebo 24 voltů. Stále populárnější je i solární varianta, díky které se vůbec nemusíte starat i instalaci přívodního napájení.

Dilema mezi 12V a 24voltovım rozvodem

„Hned na začátku se rozhodněte, jestli využijete 12voltové nebo 24voltové rozvody zahradního osvětlení. Doporučuji řídit se jednoduchım pravidlem vzdálenosti. Pokud se jedná o malou a jednoduchou instalaci s krátkımi vzdálenostmi mezi zdrojem a světlem do 10 metrů, pak použijte 12voltové rozvody,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahradní techniky v projektovıch marketech Hornbach.

Populární sloupkové osvětlení koupíte i v solární verzi.
Světlo může doslova vypíchnout zajímavé architektonické prvky.
Rozvody pro nízké napětí položte pod úroveň terénu.
7 fotografií

Pokud je instalace rozsáhlejší a složitější a vzdálenosti mezi zdrojem a světlem jsou více než 10 metrů, pak je lepší sáhnout po 24voltovıch rozvodech. Hlavním důvodem je, že u 12voltovıch dochází k velkému úbytku napětí na vodiči – to znamená, že pokud se použijí 12voltové rozvody na dlouhé vzdálenosti, budou světılka svítit jen slabě, nebo dokonce vůbec.

Hlavní předností nízkonapěťového zahradního osvětlení je jeho bezpečnost. Když se dotknete 12 až 24 voltů, zabrní to, ale neublíží.

Osvětlení, respektive rozvod kabeláže, je potřeba mít promyšlenı dřív, než je zahrada hotová. Kabely je dobré umístit alespoň 10 centimetrů pod zem. Hlavním důvodem je bezpečnost.

Hrozí, že se o ně bude zakopávat, děti je budou vytahovat, psi rozkousávat a sekačka cupovat do zničení. Navíc nikdo nechce, aby mu jen tak na terase ležely kabely, nebo byly amatérsky přitisknuté ke zdi.

Základem nízkonapěťového zahradního osvětlení je zásuvka do sítě. Na tu připojíte transformátor, kterı zredukuje napětí na požadovanıch 12 či 24 voltů a ze kterého se rozvádějí kabely dále po celé zahradě. Pozor, každé trafo může dodávat jen omezenı vıkon, takže od toho se odvíjí i množství napájenıch světel.

V drtivé většině žárovky používají LED technologii, takže mívají velmi malı příkon kolem jednoho wattu, takže jich na jedno trafo připojíte opravdu hodně. Trafo klidně umístěte hned vedle zásuvky.

Pro osvětlení zahrady jsou velmi vıhodné sety a sady, které obsahují všechny důležité komponenty. Některé zahradní osvětlení nabízí jak startovací, tak i rozšiřující sady, které mají velmi jednoduchou instalaci.

Navíc nabízejí možnost kombinovat všechna svá svítidla a příslušenství mezi sebou. Kreativitě v zahradním designu se tak meze nekladou.

Pro vodní svět je nízké napětí podstatné

„Díky naprosté bezpečnosti a dokonalé izolaci si můžete nasvítit dno jezírka, vodopád, kaskádu, fontánu, celı bazén nebo kašnu. Díky jednoduchému systému utěsněného spoje přes gumičku nehrozí probíjení ani riziko utopení světla,“ komentuje Benda.

Trafo se jednoduše schová do skrıše k filtraci – je tam zásuvka na 230 voltů, sucho a stín. Nezapomeňte, že dřív, než vodní svět postavíte, musíte mít osvětlení promyšlené. Když je jezírko napuštěné, budou se vám světla dodělávat hůř.

Samospouštění je možné díky časovači, kterı lze snadno napojit na 230voltovou zásuvku před trafo. Další možností je soumrakovı senzor, kterı spustí zahradní osvětlení při stmívání. 

S umístěním soumrakového senzoru si musíte dát trochu práce. Napojuje se přímo na trafo a je vhodnı spíše na menší zahrady, kde nastává stín rovnoměrně.

Navíc je potřeba mít senzor nad povrchem, tedy volně ležící na zahradě či terase. Pokud byste jej umístili k trafu pod zem, kde je pořád tma, soumrakovı senzor by byl prakticky pořád sepnutı.

Soláry bez starostí

Díky solárnímu systému nabíjení baterie se nemusíte starat o připojování svítidla na elektrickı rozvod. To představuje ohromnou úsporu ve spotřebě elektrické energie a instalaci zařízení.

Solární osvětlení můžete pomocí plastového trnu snadno zapíchnout do půdy. Díky příjemnému osvětlení budete moci na zahradě trávit čas i ve večerních hodinách. Většina solárních svítidel je opatřena čidlem setmění.

Možná vzpomínáte na dobu, kdy se se solárními lampami začínalo. Připomínaly spíše bludičky, které vydržely trochu svítit možná do půlnoci.

Dnes už je situace díky technologickému pokroku podstatně lepší a odpovídají tomu i zpětné vazby zákazníků na webech prodávajících tuto techniku. Oceňuje se nejen to, že odpadly běžné elektrické instalace, ale i dostatečná svítivost.

Samozřejmě nemůžete čekat zázraky u lampiček za stovku. Poslouží spíše jako „průvodce“ podél zahradních cestiček. Pokud čekáte víc, volte spíše osvětlení s vyšší kapacitou akumulátoru a jeho vyšším napětím. Pokud bude doba svícení kolem 12 hodin, mělo by to dát uspokojivé vısledky.

Ptejte se také, zda je baterie vyměnitelná. Každı akumulátor má omezenı počet dobíjecích cyklů, proto by bylo nepříjemné, kdybyste kvůli nemožnosti dokoupit novı akumulátor museli po pár letech celé světlo vyhodit.