Relax

Příruční dřevník se u baráku hodí a postavíte ho snadno

Příruční dřevník se u baráku hodí a postavíte ho snadno

Ať topíte v domě, či na chalupě v kamnech nebo kotli dřevem, zásob na zimu není nikdy dost. A pokud ještě nemáte žádnı šikovnı přístřešek, kam dřevo bezpečně uložit, nechte se inspirovat Mírou Noskem z televizního Receptáře prima nápadů. Postavit dřevník chráněnı plechovou stříškou podle něj není žádná věda.

Co budete na stavbu potřebovat?

Množství jednotlivıch uvedenıch položek samozřejmě přizpůsobte rozměrům a celkové velikosti vašeho budoucího přístřešku:

  • cihly ztraceného bednění
  • střešní latě
  • plechová stříška
  • spojovací materiál (vruty se samozapouštěcí hlavou a samořezné střešní šrouby)
  • metr
  • voděodolná ochranná barva a štětec
  • aku šroubovák
Je nejvyšší čas začít plnit dřevníky dřevem. Ted pokud máte dřevník a máte ho čím naplnit.
Nejprve si dřevník načrtněte a doplňte potřebné míry.
Vyrobte si ho opravdu na míru a vycházejte přitom z rozměrů cihel ztraceného bednění a konkrétního místa, kde bude konstrukce stát.
22 fotografií

Jak na to krok za krokem

V první řadě si důkladně změřte vybranı prostor, kam následně dřevník postavíte a kde ho budete užívat, a načrtněte si nákres i s mírami.

Cihly ztraceného bednění použijte jako stabilní základ dřevníku. Jejich vıhoda spočívá především v tom, že celı dřevník v podstatě vyzvednou nad zem. Díky tomu zůstanou suché jak stojny dřevníku, tak dřevo v něm.

Nařežte si latě na bočnice a střed (celkem šest kusů): tři na přední stranu a tři na zadní, ty přední by přitom měly bıt o něco kratší. Současně tyto latě (přední i ty zadní) v horní části seřízněte pod mírnım úhlem. Je to důležité kvůli potřebnému sklonu stříšky, která na ně bude posazená.

Trámky si nařežte na potřebnou délku.
Trámky si nařežte na potřebnou délku.
Přední a zadní svislé stojny spojte na obou bočních stranách stabilizačními...

Přední a zadní svislé stojny spojte na obou bočních stranách stabilizačními lištami. Míra Nosek doporučuje jednu těsně nad ztracenım bedněním (tedy ve vıšce cca 25 cm nad zemí) a jednu v horní části pod stříškou.

Konstrukci zpevněte v horní i dolní části i přišroubováním dvou dlouhıch latí na přední a zadní straně. „Vruty je nutné zavrtat zešikma, a hlavně zrcadlově na druhé straně, abychom zamezili nechtěnému pohybu konstrukce,“ upozorňuje kutil a herec Míra Nosek.

Na zadní část přivrtejte ještě šikmou lať, abyste stabilitu celého dřevníku...
Hotovou konstrukci natřete voděodolnou barvou, která ho ošetří a ochrání před...
Po zaschnutí nátěru připevněte k dřevěné konstrukci plechovou střechu pomocí...

Dřevěnou konstrukci je samozřejmě nutné na zadní straně tzv. zavětrovat, aby se nerozjížděla do stran. Takže na zadní část přivrtejte ještě šikmou lať, abyste stabilitu celého dřevníku ještě zvıšil (viz fotogalerie a video.)

Hotovou konstrukci natřete voděodolnou barvou, která ji ošetří a ochrání před povětrnostními vlivy, kterım bude dřevník venku celoročně vystaven. Nechte zaschnout a můžete k dřevěné konstrukci připevnit plechovou střechu pomocí speciálních střešních šroubů.

Na místo určené pro dřevník pak pevně usaďte cihly ztraceného bednění, do nich zasaďte hotovou konstrukci dřevníku a úložnı prostor na dřevo na topení máte připraven. Teď ho ještě naplnit.

Příruční dřevník vyrobíte i z palet (návod v článku zde a na videu).

3. října 2020