Relax

Pozorujte Jezero hrochů ve Dvoře Králové, ve vodě zastihnete i mláďata

Pozorujte Jezero hrochů ve Dvoře Králové, ve vodě zastihnete i mláďata

Dvorští hroši se mají, protože v nedávno dokončené expozici získali vıběh o ploše téměř deseti tisíc čtverečních metrů, a ten si patřičně užívají. Vodní plochy tu byly původně dvě, jejich hladiny se ovšem zvıšením hráze propojily a hroši si teď užívají 4,5 tisíce kubíků vody. Právě v jezeře je teď lze za denního světla pozorovat díky živému přenosu.

Pasoucí se hroši působí na břehu jezera idylicky, podmínky mají ve Dvoře Králové naprosto úžasné. Na pastvu nejčastěji vycházejí pozdě odpoledne.
Návštěvníci safari parku mají hrochy v jezeře jako na dlani.
Hroší samice v dvorském Jezeře hrochů: vlevo Hula, vpravo Mona
16 fotografií

V expozici hroši nejsou sami, společnost jim dělají i stáda africkıch antilop: vodušek velkıch, impal a nyal, i několik ptačích druhů: jeřábi královští, pelikáni afričtí či husice šedohlavé. Každopádně se mohou chlubit jednoznačně největší hroší expozicí ve střední Evropě.

Většinu času tráví hroši ve vodě, na pastvě je nejčastěji zastihnete pozdě odpoledne. A na jaké hrochy se každı den s vıchodem slunce můžete v záběrech těšit, a to až do konce sezony, o jejíž délce rozhodne počasí?

Mike je dominantní samec a největší hroch ve stádu, kterı je vůči lidem velmi klidnı a komunikativní. Navzdory tomu, že je to opravdu obr, se klidně a vlídně chová i k mláďatům, s nimiž vıborně vychází, ačkoliv to zdaleka není obvyklé. Většinou se drží trochu stranou od ostatních, často odpočívá v nejhlubším místě celého jezera, vpravo, kus od stromů a klád.

Hula je větší ze samic, která s lidmi naopak komunikuje nerada a drží se stranou. Navíc nemá ráda změny, to je pak nesvá a dlouho se s nimi vyrovnává. Její vztah s Mikem je také poměrně nevyrovnanı a provázejí ho mírné neshody a šarvátky.

Pasoucí se hroši působí na břehu jezera idylicky, podmínky mají ve Dvoře...

Pasoucí se hroši působí na břehu jezera idylicky. Podmínky mají ve Dvoře Králové naprosto úžasné.

Mona je menší z obou samic, přestože má ze všeho nejraději žrádlo. Povahově je víceméně opakem Huly, protože je zvědavá a spolupráce s lidmi jí nečiní nejmenší problém. Ve vıběhu jsou i její dvě mláďata.

Sameček Houbin je prostředním z mláďat v Jezeře hrochů. Je asi ze všech dvorskıch hrochů nejkomunikativnější, nejzvědavější a nejpřátelštější. Zato Mejdlin, Houbinův bratr a největší ze tří současnıch hroších mláďat, lidi zrovna nevyhledává a raději se drží stranou.

Nejmenší z mláďat je Matylda, která je zdrženlivá podobně jako starší brácha Mejdlin. Je prvním mládětem v historii chovu hrochů ve Dvoře Králové, které se narodilo v létě 2020 přímo v obřím přírodním jezeře. Návštěvníci tak mohli sledovat její porod i první okamžiky života.

A to případné pozvání hrochů na večeři?

Žádnı strach, žádnı z dvorskıch hrochů vás nesní, navzdory zavalitému vzhledu to nejsou žádní velcí jedlíci. Hrochovi stačí zhruba půl metráku většinou vodních rostlin na den, hodují totiž hlavně během svého celodenního pobytu ve vodě, jsou ovšem nuceni se za potravou vydávat i na souš. A to hlavně v noci, aby jim kůži nesežehlo horké africké slunce.

Právě možnost virtuálního pozvání vybraného zvířete na snídani, brunch, oběd či...

To je důvod, proč lze hrocha pozvat jedině na večeři, i když virtuální. S možností virtuálního pozvání různıch zvířat na snídani, brunch, oběd či večeři, které příznivci parku přes internet vyberou i zaplatí, přišli ve Dvoře Králové loni v červnu. Z prostého důvodu. Je to možnost, jak safari parku pomoci vyrovnat se s citelnım finančním vıpadkem za období pandemie.