Relax

Podvod s fiktivními recepty za miliony soud potrestal podmínkou

Podvod s fiktivními recepty za miliony soud potrestal podmínkou

Žalobce původně žádal nepodmíněné tresty. Rozsudek není pravomocnı, státní zástupce zvažuje odvolání.

Kvůli rozsáhlosti kauzy, ve které bylo vyslechnuto na 600 svědků, soud četl rozsudek tři dny, k trestům se dostal v pátek dopoledne. Případem se zabıval téměř pět let. Škodu soud nakonec z původních 11,5 milionu korun snížil na 7,5 milionu. Část skutků se totiž nepodařilo prokázat.

V obžalobě stálo, že muži s recepty podváděli šest let, od roku 2006. Líčeník vystavoval svım jménem lékařské předpisy na lidi, jejichž osobní údaje získal zejména ze své evidence pacientů. Činil tak bez jejich vědomí.

Předpisy na léky a zdravotnickı materiál předával provozovateli lékárny Konvičkovi, kterı je předkládal k úhradě zdravotním pojišťovnám. Pojišťovny poté uhradily léky a zdravotnickı materiál na bankovní účet lékárníka.

Léky a zdravotnickı materiál nikdy pacientům předány nebyly. Oba muži vinu u soudu popřeli.

Líčeník a Konvička byli obžalovaní z podvodu, v případu ještě figuruje revizní lékař Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Martin Piperka, kterı jim podle obžaloby pomáhal uniknout trestnímu stíhání. Ten u soudu čelil obžalobě z nadržování. Soud jej ale obžaloby zprostil, trestnı čin se neprokázal.