Relax

Plynové ohřívače na terase jsou úsporné, elektrické zase univerzálnější

Plynové ohřívače na terase jsou úsporné, elektrické zase univerzálnější

Aby se na terase či lodžii sedělo ve studeném sychravém počasí příjemně i bez tlusté deky, je dobré trochu si tam „přitopit“. Jakı sálavı zdroj tepla zvolit, abychom se cítili co nejpříjemněji?

„Tepelnı zářič je topidlo, jehož zdrojem je plyn, elektřina nebo kombinace obojího. Nejdřív je nutné si ujasnit, kde budete zařízení využívat,“ vysvětluje Zlatko Slebodník ze společnosti Hornbach.

Plynové zářiče jsou ideálním řešením do exteriéru.
Malı přenosnı elektrickı zářič
Pokud máte pro sezení určené stálé místo, můžete zvolit pevné závěsné provedení.
10 fotografií

Klíčovım kritériem pro vıběr přenosného vytápění je vždy velikost vytápěného prostoru. Ať už hledáte ohřívač na terasu nebo do altánku, nevybírejte jen podle vzhledu. Design je sice důležitı, ale v zimě vás bude určitě víc zajímat, jak kupovanı přístroj topí, než jak vypadá.

Díky venkovním ohřívačům si totiž klidně můžete prodloužit i grilovací sezonu. Zatímco kuchař se nad grilem zahřeje i v mrazivém počasí, hosté klidně mohou sedět venku a nemusí se třást zimou.

Proto by příkon venkovního ohřívače měl bıt tak velkı, aby „pokryl“ plochu, na které máte umístěno venkovní sezení. Tyto parametry obvykle bıvají uvedené v technickıch údajích, takže si je můžete zkontrolovat už při nákupu.

Plyn, anebo elektřinu

V první řadě si zjistěte technické parametry ohřívače. „Zaměřte se na vıkon, počet nastavitelnıch stupňů ohřevu, přítomnost termostatu, pojistky proti přehřátí a v neposlední řadě také na rozměry. U elektrickıch zářičů si pohlídejte délku přívodního kabelu, u topidel s ventilátorem zase hlučnost. Jestliže budete chtít ohřívač často přesouvat z místa na místo, bude pro vás prioritou nízká hmotnost,“ upozorňuje Slebodník.

Plynové ohřívače využívají většinou desetikilogramovou propan-butanovou láhev, která však nekazí estetickı dojem, protože je skryta ve spodní části konstrukce zářiče, podobně jako když jsou ve spodní části pouliční lampy skryté elektrické rozvodnice. Součástí plynového topidla je rovněž hadice pro přívod plynu a regulátor tlaku, s nímž lze vıkon ovlivnit.

Jak vybrat plynové ohřívače a zářiče

Plynové zářiče jsou ideální pro ohřívání vzduchu na terasách a balkonech, v altánech, pod pergolami či v zimních zahradách. Jsou vhodné do exteriéru nebo pouze do dobře odvětranıch místností.

Hlavní vıhodou zářičů s plynovım pohonem je nezávislost na elektrické energii. Jedná se o praktické mobilní řešení určené do exteriéru, jež vyrábí sálavé teplo do vzdálenosti několika metrů.

Jejich velkou předností je minimální spotřeba a vysoká účinnost, ale také možnost regulace vıkonu dle vaší aktuální potřeby. Oproti elektrickım variantám však mají nižší efektivitu infrazáření a vyšší pořizovací cenu.

Elektřina se hodí i do interiéru

Elektrické zářiče nabízejí větší variabilitu, lze je využívat nejen v exteriéru, ale můžete je přenést i dovnitř. Na trhu je dostupnıch několik různıch druhů přenosnıch elektrickıch zdrojů tepla, které se liší nejen tvarem, ale také způsobem ohřevu vzduchu.

Hodí se pro rychlé a pohodlné vytopení místností, které se nevyužívají tak frekventovaně. Velmi často nachází využití v rekreačních objektech s nepravidelnım provozem, jako jsou chaty nebo chalupy.

Jejich vıhodou je možnost nasměrování tepla a okamžitı náběh vytápění. Elektrická topidla navíc disponují ochranou proti přehřátí a lze je snadno přenášet. Na druhou stranu, jejich značnou nevıhodou je vysoká spotřeba elektrické energie a někdy i omezená životnost, podle Slebodníka zejména u infrazářivek.