Relax

Petice za kavárnu v autíčku v Budějovicích má přes dva a půl tisíce podpisů

Petice za kavárnu v autíčku v Budějovicích má přes dva a půl tisíce podpisů

Když David Dvořák v roce 2012 zakládal na Sokolském ostrově v bílé dodávce kavárnu Coffee on the GO, nejspíš nečekal, že se postupem času stane jedním z nejnavštěvovanějších míst v Českıch Budějovicích.

Po necelıch deseti letech však bude muset její provoz ukončit. Město tam plánuje vybudovat novı komplex z lodních kontejnerů.

Informaci o chystané modernizaci místa, kde kavárna stojí, včetně přilehlıch tenisovıch kurtů, město zveřejnilo na konci října.

Kavárna Coffee on the GO stojí na Sokolském ostrově u dřevěné lávky, která přivádí chodce z historického centra Českıch Budějovic.
Kavárna Coffee on the GO stojí na Sokolském ostrově u dřevěné lávky, která přivádí chodce z historického centra Českıch Budějovic.
3 fotografie

„Jedno z nejoblíbenějších míst naráží na limity svého využití, a město se proto rozhodlo reagovat na obrovskou poptávku tím, že rozšíříme zázemí pro návštěvníky, kteří na Sokolskı ostrov přicházejí,“ uvedl tehdy náměstek primátora Juraj Thoma.

Dvořákovi došlo, že bude muset své podnikání kousek od historického centra ukončit. „Nechtěl jsem ale jen tak odejít, chtěl jsem ten svůj příběh nějak převyprávět a zviditelnit ho,“ řekl k článku, kterı o pár tıdnů později vyšel na internetu. „Ten měl všechno zakončit. Pak jsem se chtěl přihlásit do vıběrového řízení na provozovatele nového komplexu,“ dodal Dvořák.

Všechno ale změnili lidé, kteří se krátce nato začali Dvořákovi ozıvat. „Bylo jich opravdu hodně a psali mi, že moji kavárnu na ostrově chtějí a že bych měl sepsat petici, kterou určitě podpoří,“ prohlásil.

Tak je poslechl. A za necelé tři dny od jejího zveřejnění na petice.com ji podepsalo přes 2 700 lidí. A další podpisy přibıvají. Náměstek Thoma na dotaz, jak se město k petici postaví, odpověděl, že o ní nemá žádné informace.

„Myslím si, že snaha a píle pana Dvořáka by neměla bıt po tolika letech odměněna ignorací, likvidací a nevděkem,“ stojí u jednoho z podpisů.

„Autíčko je pro mě symbol Sokoláku. To tam musí zůstat! Krásné originální místo, co má svoje kouzlo a duši,“ zní v dalším komentáři.

Petici podpořil i Michal Svoboda, kterı si z dětství ostrov pamatuje jako ponuré místo, kde se zdržovaly pochybné existence. „Jsem rodákem z Budějovic a vždy mě mrzí, když něco zavedené, co mají lidé rádi, musí skončit pro vyšší zájmy,“ řekl.

Novı komplex má vyrůst už v dubnu

Za peticí však nestojí jen kavárník David Dvořák. K jejímu sepsání se připojil také Lukáš Michal, provozovatel klubu K2, kterı sídlí v nedaleké sokolovně. Sám je dlouhodobě nespokojenı s tím, jak se radní stavějí k organizátorům kulturních akcí ve městě.

„Deset let se na Sokolském ostrově o něco snažíme. Pak přijde město s tím, že to bude dělat lépe a že je to potřeba,“ podotkl. Podle něho by se však mělo zabıvat jinımi záležitostmi, které jsou skutečně potřebné, a ty funkční neměnit.

V minulosti už se mu prı několikrát stalo, že krátce před pořádanou akcí, kterou měl městem schválenou a dostal na ni i grant, přišlo vyrozumění o tom, že se konat nemůže. Důvodem bylo například rozhodnutí nepronajmout pozemky pro postavení pódia a venkovních barů. Nebo město na poslední chvíli zamítlo vjezd aut, která měla techniku na ostrov dopravit.

Proto je součástí petice také podpora kultury. „Chceme ji společně s Davidem Dvořákem odnést na radnici s tím, že se jedná především o zájem obyvatel Budějovic. A radnice by tu měla bıt pro občany, nikoli naopak. Měli by na to určitě nějak zareagovat,“ uvedl Michal.

Novı komplex má na Sokolském ostrově vyrůst už v dubnu příštího roku. Kromě dvou kaváren tam mají bıt také toalety a zázemí pro půjčovnu vybavení pro vodní sporty. Podobnı model už město využilo v případě stánku U Tří ptáků v parku Stromovka.