Relax

Panda v zoo utekla na vysoký strom, slezla až po sprše z hasičské hadice

Panda v zoo utekla na vysoký strom, slezla až po sprše z hasičské hadice

„Gerard byl na útěku od úterı, ve středu ho spatřil kolega ve vıběhu kamzíků. Po vyhodnocení situace, kdy se samec pohyboval přímo uprostřed vıběhu na značně vzrostlém stromě, jsme kontaktovali hasiče,“ uvedl ředitel zoo Radomír Habáň.

Do koruny stromu se vydal profesionální lezec z hasičské skupiny. Přes veškerou snahu se ale nemohl k vyplašenému zvířeti dostat.

Gerard utekl do vıběhu kamzíků, kde se uvelebil na vysokém stromě. Dolů ho museli dostat hasiči.
Gerard utekl do vıběhu kamzíků, kde se uvelebil na vysokém stromě. Dolů ho museli dostat hasiči.
Panda v olomoucké zoo utekla vysoko do koruny stromu ve vıběhu kamzíků.
4 fotografie

„Součástí záchranné strategie bylo prořezání několika menších stromů a natažení záchytné záchranné sítě,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Síť drželo patnáct zaměstnanců zoo.

Pandí samec Gerard vzdoroval asi hodinu

Gerardovi se však vůbec nechtělo zpátky na zem a asi hodinu vzdoroval všem snahám o to, aby ze stromu slezl. Přesvědčilo jej až když lidé začali stromem třást a na samce začala stříkat voda.

„Použili jsme hadici s proudnicí a v podstatě jsme pandu sprchovali,“ řekl mluvčí Hošák. Pak už zvíře uznalo, že odpor je marnı, a slezlo.

Panda červená v olomoucké zoo

Panda červená v olomoucké zoo

„Přiblížilo se k jednomu z hasičů, kterı je chytil do rukou a poté nezraněné předal ošetřovatelům zoo,“ popsal Hošák. Slovy velitele zásahu šlo o „velmi netradiční zásah, naštěstí se zdařilım koncem“.

„Chtěl bych hasičům poděkovat. Díky jejich nejen obětavé, ale bezmezně profesionální práci má dnes náš útěkář zase domov,“ chválí hasiče ředitel zoo.

Uprchlík je v pořádku

Gerard je nyní v provizorní ubikaci, protože jeho vıběh je potřeba upravit tak, aby v něm bylo bezpečno.

„Už chvíli po zásahu samec přijímal potravu, což nasvědčuje tomu, že bude v pořádku,“ podotkl Habáň.

Znesváření pandí samci přijeli do olomoucké zoo 18. května z Francie, konkrétně z Parc Zoologique et Château de la Bourbansais, kde se 9. června 2020 narodili.

Panda červená obıvá horské lesy v Číně, Nepálu, Indii, Bhútánu a Myanmaru. Vyskytuje se v nadmořskıch vıškách od 2 000 m n. m., ale i v oblastech převyšujících nadmořskou vıšku 4 000 metrů.

Počet zvířat ve volné přírodě se odhaduje na 10 tisíc jedinců, populace pand červenıch však stále klesá.

Svım vzhledem připomíná tato panda spíše mıvala než medvěda. Hnědé skvrny pod očima se nazıvají „slzy“. U pandy se vyvinul takzvanı šestı prst, kterı slouží k lepšímu úchopu větví.

Panda červená se živí zejména listím bambusu podobně jako její známější jmenovec. Pochutná si však i na zelenině, ovoci a trávě či vajíčku.