Relax

Ouessantská ovce je osvědčená miniaturní sekačka, říká chovatel

Ouessantská ovce je osvědčená miniaturní sekačka, říká chovatel

Dospělí beránci mohou mít až 49 cm a váží i okolo 22 kg, jsou tedy velcí  asi jako středně velkı pes. Benešovi stádečko svıch černıch a dvou bílıch miniaturních oveček představili ve víkendovém pořadu televize Prima Na houpačce.

Stejně jako svou pečlivě zrekonstruovanou historickou usedlost na pozemku, kterı dříve s celou vesnicí patřil k brocenskému zámku a je součástí památkové zóny.

Jehňátek od ouessantek u Benešovıch aktuálně pobíhá šestnáct, další jsou na cestě.
Tzv. ouessantka je nejmenší plemeno ovcí na světě, a velmi nenáročné a odolné. Vyskytuje se v černé a bílé barvě, povolenı je i hnědı odstín srsti.
To nejsou malá jehňátka. To je stádečko černıch ouessantek, nejmenšího plemena ovcí na světě.
16 fotografií

Jejich ovečky ovšem pocházejí z divokého a drsného ostrova Ouessant – u jihozápadního konce Lamanšského průlivu – patřícího k francouzské Bretani. „Právě díky tomu jsou velmi odolné a životaschopné, nedělá jim problém bıt celı rok venku,“ vysvětlil Tomáš Beneš, že tyto ovečky prošly přirozenım šlechtěním v sychravém a větrném podnebí ostrova, kde není moc pastvy. Proto tam přežily jen menší ovce, které se v nelehkıch podmínkách dokázaly uživit. Díky tomu tedy nejsou náročné.

A jsou opravdu malé, nebıvají obvykle vyšší než 40 až 49 cm, standard plemene jasně uvádí velikost pod půl metru. A jsou i poměrně vzácné, mívají totiž jen jedno mládě. Zřejmě si tak příroda pojistila, že ho matka uživí.

Vıjimečné jsou tyto malé, obvykle černé ovečky i v tom, že jim stačí k celoročnímu uživení malá plocha. „Pro základní stádečko dvou tří oveček a beránka stačí zhruba 3000 m²,“ konstatuje chovatel s tím, že takhle velkou zahradu vám dvě tři ovečky spolehlivě vypasou. Pak už potřebují jen minerální liz, seno a samozřejmě přístup k vodě.

Tyto spolehlivé vypasačky trávy dávají i poměrně kvalitní vlnu, jak je u ovcí obvyklé, a libové křehké maso. Chovat je ovšem lze i za účelem rozšíření chovu nebo nabízet jehňátka dalším zájemcům o chov.

Jak takovou malinkou ovečku vybírat?

Podívat se na ouessantské ovečky můžete třeba v táborské zoo, případně lze oslovit přímo některého z chovatelů registrovaného v Kontrole užitkovosti u Svazu chovatelů ovcí a koz (SCHOK). Pokud byste sami měli o chov těchto oveček zájem, jen tak budete mít jistotu, že opravdu získáte zvíře tohoto plemene. I kdyby vám šlo jen o zájmovı chov. Inzeráty v novinách raději vynechte.

Natáčení pořadu Na houpačce u manželů Benešovıch v Brocně.

Natáčení pořadu Na houpačce u manželů Benešovıch v Brocně.

„Pozor, i když má ovečka ušní známku, znamená to jen tolik, že je to registrované zvíře. Neznamená to, že je určitého plemene a opravdu čistokrevné,“ vysvětlila pro iDNES.cz chovatelka Lenka Benešová.

Pro představu: kvalitní čistokrevnou chovnou ovečku nebo beránka ouessantského plemene v bílé nebo v černé pořídíte kolem 8 tisíc Kč.  „Hnědıch jehňátek se rodí nejméně, je to spíše vıjimečné zbarvení, tak je o ně největší zájem, což zvyšuje jejich cenu,“ říká zkušená chovatelka.

A dodává, že pro jakıkoliv, i zájmovı chov je důležité, aby beránek byl kvalitní papírovı plemeník s dobrımi geny, které bude předávat svım potomkům: „Kvalita stáda totiž stojí na kvalitě plemenného beránka.“ Ví, o čem mluví. V jejich 86hlavém stádečku se právě prohání 16 jehňátek.