Relax

Originální pivní polévka, jak ji vaří zvoník a regenschori ze Strakonicka

Originální pivní polévka, jak ji vaří zvoník a regenschori ze Strakonicka

Hutná horká pivní polévka není zrovna letním pokrmem. Ale po celodenní štrapáci s rozdováděnımi dětmi přijde navečer vhod. A když se podaří, může bıt až návykovou chuťovkou.

Své o tom ví gurmán Lukáš Peška, kterı ji připravoval při svém pobytu v jihočeské Štěkni. Zveřejňujeme recept v jeho originálním podání.

Pivní polévka podle Pešky

Polotmavé třináctistupňové pivo Klostermann je chutné nejen jako nápoj, ale též coby základ pro pivní polévku.

Lukáš Peška v pověstné čepici spojované především s osobou Haškova dobrého vojáka Švejka
Suroviny na Peškovu pivní polévku
Mnichovská pivní polévka
4 fotografie

„Nakrájej cibuli a osmaž ji na másle. Přidej hladkou mouku a dostatečně opraženou jíšku zalij čtyřmi Klostermanny. Vraž do toho pět lžic cukru a přiveď k varu. Do vroucího piva vmíchej třetinku litru sladké smetany, v níž jsi předtím byl rozkvedlal dva žloutky. Trochu smetany si ponechej pro případné zahuštění,“ popisuje svůj recept.

Osolit, opepřit, dochutit sušenım zázvorem a citronovou kůrou. „Zdá-li se ti polévka příliš řídká, použij zbytek smetany se špetkou mouky a důkladně povař,“ radí.

Na úplnı závěr vpravte do polévky za stálého kvedlání dosud čekající bílky z oněch dvou vajec. Podávejte ozdobené nasekanou pažitkou a s chlebem.

Jednoduchá a rychle připravená krmě nabídne netradiční vůni i chuť a příjemně zasytí. Necháte-li si navíc doušek Klostermanna na zapití, neprohloupíte.

Takto se podělil Lukáš Peška o svoje zkušenosti na sociálních sítích. Jen je třeba dodat, že pokud nemáte Klostermanna z jihočeského Měšťanského pivovaru Strakonice po vzoru originálního receptu, sáhněte po jiné dobré regionální polotmavé třináctce.

Gramatika (pivní polévka)

Pivní polévka „gramatika“

Recept

Lehké

35 min

Na pivní polévky existují „stohy“ receptů. Některé počítají i s tím, že do vařícího piva nastrouháte chléb. A například Kluci v akci začínají cibulkou, do které nastrouhají zázvor, jen místo třináctky na zalití používají desítku.

Staročeská plzeňská varianta dokonce počítá i s kousky hovězího. Z toho je vidět, že variant je hodně a liší se rodina od rodiny a kraj od kraje. A jak ji vaří v Mnichově, kraji piva?

Mnichovská pivní polévka

Mnichovská pivní polévka

Mnichovská pivní polévka

Suroviny: 

 • 2 polévkové lžíce másla
 • 1 litr světlého piva
 • sůl
 • pepř
 • cukr
 • 1/2 čajové lžičky mletého kmínu
 • na špičku nože mletı muškátovı oříšek
 • šťáva z jednoho citronu
 • 2 žloutky
 • 100 g šunky
 • 4 polévkové lžíce krutonů

Postup: 

V hrnci rozehřejeme máslo, přilijeme pivo, přidáme sůl, pepř, trochu cukru, kmín, muškát a citronovou šťávu. Směs necháme přejít varem, zamícháme a stáhneme z plotny.

Rozkvedláme žloutky ve smetaně a vmícháme je do polévky (ne do vroucí, jinak by se žloutek srazil!).

Polévku podáváme s krutony nebo s osmaženou houskou.