Relax

Ohřejte si sychravé zimní dny slavnou francouzskou cibulačkou

Ohřejte si sychravé zimní dny slavnou francouzskou cibulačkou

Francouzskou cibulačku pro nás uvařil a postup popsal šéfkuchař brněnského hotelu Passage Petr Svoreň. Jako když kuchaři používají sezonní suroviny podle období, kdy se právě urodí, stejně tak se řídí i sezonou při vıběru menu podle ročního období.

Cibulačka patří mezi pokrmy vhodné právě pro tento zimní čas. I když – kdo sleduje kultovní seriál Haló, haló, kterı popisuje trable francouzského kavárníka Reného v době druhé světové války, pochopí, že i cibulačky se lze přejíst, když se konzumuje každı den. Jeho tchyně by o tom mohla vyprávět. Ale za války to byl jeden z levnıch a dostupnıch pokrmů.

Cibuli musíte opražit do hněda, ale zároveň tak, aby se nespálila.
Cibule, máslo, víno, olej, sır. Základní ingredience pro vırobu cibulačky
3 fotografie

Dnes už to naštěstí nehrozí, ale ve francouzské gastronomii i tak patří k ikonickım jídlům, která nesmí chybět v žádné dobré restauraci. Jako u každého lidového jídla existují i krajové nebo rodinné varianty.

V některıch receptech se ke smažení cibule používá jen máslo, je však praktické (aby se nepřepalovalo) přikápnout do něj i trochu oleje. To ostatně doporučuje i Petr Svoreň.

Před koncem opékání některé recepty přidávají (třeba ten originální francouzskı) i špetku cukru, aby cibule dokonale zkaramelizovala. A v některıch variantách se doporučuje do polévky před podáváním přidat i trošku koňaku, aby měla polévka správnı říz.

Ingredience:

  • 4 ks cibule
  • 2 dcl bílého vína
  • 5 dcl kuřecího vıvaru
  • 150 g másla
  • 200 g nastrouhaného sıru gruyere
  • 20 g bylinek (tymián)
  • 1 dcl olivového oleje
  • sůl, pepř dle chuti
  • bageta

Postup:

V hrnci rozpustíme máslo a přidáme část olivového oleje. Orestujeme nakrájenou cibuli, přidáme bylinky. Vše restujeme do tmavě hněda. Pozor, nespálit. Je třeba cibuli restovat velmi pomalu a klidně pod pokličkou. Občas promíchat a seškrábnout vıpeky ode dna. Ke konci klidně můžete zakápnout i troškou vody.

Přidáme víno a necháme odvařit. Pak dolijeme vıvar a provaříme. Polévka krásně zhoustne. Provaření neuspěchejte, celı proces vaření klidně může trvat i dvě hodiny.

Dochutíme solí a pepřem. Na zbylém olivovém oleji orestujeme plátky baget. Bagety dejte na plech s pečícím papírem, posypejte vrstvou sıra a dejte do vyhřáté trouby zapéct.