Relax

Neznámý příběh největšího československého podvodníka století. Špion, byznysmen i mediální magnát v jedné osobě

Neznámý příběh největšího československého podvodníka století. Špion, byznysmen i mediální magnát v jedné osobě
8. května 2021 5:00Lidovky.cz > Relax > Lidé

Původem byl Čechoslovák, v adresáři měl číslo na sovětského vůdce Michaila Gorbačova i britskou premiérku Margaret Thatcherovou, ovládal noviny a prestižní nakladatelství a jeho smrt zůstává i po třiceti letech záhadou. Nové okolnosti barvitého života Roberta Maxwella teď líčí strhující životopis, kterı vyšel ve Velké Británii.

Obrovitou rakev Roberta Maxwella na Olivovou horu v Jeruzalémě toho dne roku 1991 doprovázel izraelskı premiér. Kromě manželky, sedmi dcer a synů či skupiny dětí z Černobylu (jimž Maxwell dojednal v Izraeli lékařské ošetření) se pohřbu účastnilo tolik potentátů, že se mohlo dost dobře jednat o státní pohřeb.

Robert Maxwell na snímku ze září 1971 s manželkou Betty a dětmi Philipem a Anne.
Úhlavní nepřítel Rupert Murdoch. Australskı mediální magnát s Maxwellem...

Maxwell v posledních letech svého života v Izraeli čile investoval, tajné službě Mosad poskytoval cenné informace. Většina jeho nejbližších skončila v koncentráku v Osvětimi, jeho spřízněnost s Izraelem by proto neměla překvapovat. Jenomže mediální magnát, vlastním jménem Ján Ludvík Hoch, si v patnácti ustřihl licousy a své židovství většinu osmašedesátiletého života vehementně popíral.