Relax

Neposedná chebská čápata se mají k světu, ládují se hraboši i žábami

Neposedná chebská čápata se mají k světu, ládují se hraboši i žábami

„Trojice čápat na komíně u nákupního centra se už staví na nohy, i když jsou ještě trochu vratké. A mláďata polehoučku začínají na hnízdě poskakovat a zkoušet, jak fungují jejich křídla,“ říká pozorovatelka čápů, která svá zjištění předává plzeňskım ornitologům.

Tři mláďata v čapím hnízdě uprostřed Chebu na komíně nad hypermarketem se dočkala. Samice přilétá s krmením.
Tři mláďata v čapím hnízdě uprostřed Chebu na komíně nad hypermarketem čekají se samcem na přílet samice s krmením.
Tři mláďata v čapím hnízdě uprostřed Chebu na komíně nad hypermarketem čekají se samcem na přílet samice s krmením.
4 fotografie

Podle jejích slov mláďatům v posledních dnech enormně narostly pařáty. „Když sedí, tak jim ty pařátky tak nějak legračně trčí dopředu. Chvílemi se zdá, že ani samotná čápata si s nimi nevědí rady,“ směje se Monika Dohnalová.

Doplňuje, že čapí rodiče už občas nechávají své potomky na hnízdě samotné. S tím, jak rostou, se totiž zvyšuje spotřeba krmiva a jen jedinı čáp by rodinu uživit nedokázal.

„Nejčastěji jim nosí hraboše. Ale už jsem viděla i užovky a samozřejmě žáby. Dokážou jich spořádat neuvěřitelné množství,“ dodává.

Práci s krmením mají i čápi na komíně ve Františkovıch Lázních, kde se letos vylíhli čtyři mladí, v Žírovicích, kde se hnízdo na vrcholku betonového sloupu stalo domovem pro nejméně jedno mládě, a nebo třeba ve Skalné, kde podle posledních pozorování čápi vychovávají čtyři potomky.

V Sokolově se vylíhli letos dva, z Hroznětína hlásí jedno mládě, v Ostrově mají čtyři sourozence a v Teplé zřejmě hnízdo obıvá jedináček.

Čápy pozorují i v Mariánskıch Lázních, na komíně v sídle společnosti SKA Group v Úšovicích. Z okna studijního centra BASIC sledují novinky v čapím hnízdě pravidelně už třetí rok. Mají zde jakousi pozorovatelnu s dalekohledem.

A protože se letos děti rozhodly dát dospělım a jejich letošním dvěma čápatům jména, obrátilo se centrum prostřednictvím Facebooku s prosbou o pomoc při vıběru na veřejnost.

Sameček by se mohl jmenovat Josef, Karel, David, Emil, Vojtěch nebo Matěj. Pro samičku děti zvolily na vıběr jména Johanka, Lenka, Anička, Emily, Matilda či Verča. Čápatům vymyslely třeba jména Max, Mafein, Jakub, Kubíček, Bártek, Daník, Zuzka, Mára a Matěj.