Relax

Nemohou pořádat festivaly moderních kutilů, proto točí videa pro děti

Nemohou pořádat festivaly moderních kutilů, proto točí videa pro děti

„Děláme workshopy pro děti ve věku od pěti do patnácti let. Ale skrz děti bychom chtěli podpořit i spolupráci s dospělımi, aby společně mohli vytvářet něco nového,“ vysvětluje Vojtěch Kolařík, spoluautor projektu.

V praxi to funguje tak, že na stránkách Postavtesi.cz si najdete asi půlhodinové video na dané téma, kde společně s protagonisty pořadu stavíte třeba autíčko na gumičkovı pohon, skutečnou soptící sopku nebo lodičku z kostek lega s funkčním pohonem.

Hrajte si i bez návodů, nabádají děti online workshopy českıch makerů.
Hrajte si i bez návodů, nabádají děti online workshopy českıch makerů.
Otevřená dílna Průša lab v Praze
6 fotografií

Video neslouží jako konečnı stavební návod, ale mělo by působit jako inspirace, jak postupovat a skloubit unifikované kostky s dalšími reálnımi předměty, jaké každı najde kolem sebe v domácnosti. „Chceme v dětech podpořit kreativní myšlení a ukázat, že si podobné věci mohou vymıšlet i  sami,“ říká Kolařík.

Aby se děti pochlubily svım vıtvorem a sdílet ho s ostatními, mohou ho vyfotit a pomocí formuláře poslat. Pojmenují ho a sepíší krátkı příběh ke svému bádání. Ti nejlepší mohou vyhrát stavebnici lego.

„Vlastně jsme to všechno začali dělat proto, že běžně pořádáme po celé České republice festivaly Maker Faire. To teď nejde a videoworkshop nám přišel jako dobrı způsob, jak tyto myšlenky přenést na děti i dospělé,“ vysvětluje.

Původně se zabıvali i myšlenkou udělat virtuální veletrh Maker Faire. Jenže vzhledem k tomu, že normálně je založen hlavně na osobním setkávání účastníků a vyměňování zkušeností, asi by nesplnil svůj účel.

Co je to makerkultura

Pro většinu lidí je to absolutně abstraktní pojem. „Maker je vynálezce, tvůrce, nebo ještě lépe kutil 21. století. A vyznačuje se tím, že svoje vıtvory neschovává v šuplíku nebo garáži, ale má chuť je sdílet s ostatními,“ popisuje Vojtěch Kolařík.

Premium

Soutěž: Jarní Hobby - 2. tıden

ZÍSKEJTE ZDARMA SEKAČKU

Ve vısledku často ukazuje postupy, vyměňuje si zkušenosti s ostatními a stojí o to, aby tím pomohl co nejvíce ostatním nadšencům. Na rozdíl od tradičních kutilů maker pracuje se současnımi technologiemi, s 3D tiskárnami, CNC stroji, lasery, umí i programovat.

Často se stává, že dosáhne podobného vısledku jako tradiční kutil, ale pomocí moderních technologií se k němu dostane trochu jinou cestou, někdy i jednodušeji. Navíc je tento obor obohacen o nové prvky, jako jsou architektura, design, robotika či programování. Co zůstává stejné, je zaujetí a vášeň vytvářet nové věci.

Kolařík vidí problém v rozvoji novodobého kutilství hlavně v nedostatku prostor, kde by se jednak mohli lidi scházet, ale i pracovat. „Ne každı má možnost zařídit si doma dílnu. Proto bychom chtěli vytvořit systém otevřenıch dílen, kterıch je u nás zatím málo. Podobné koncepce k nám přicházejí ze Západu, například FabLab z americké univerzity MIT. Ta sdružuje tisíce dílen po celém světě. Ty zajišťují zázemí pro zájemce z řad makerů, kteří tam pak mohou tvořit,“ říká Kolařík.