Relax

Nejpodivnější žraloci, se kterými se můžete na planetě setkat

Nejpodivnější žraloci, se kterými se můžete na planetě setkat

Nejnovější díl se jmenuje: Podivní žraloci – největší hity. Je to vıběr z několika dílů, které se filmařům podařilo v uplynulıch letech natočit. Protože potkat žraloky, kteří jsou něčím neobvyklí, není jej tak.

Někteří žijí v hlubinách a jen občas se vynořují na hladinu, a tak se s nimi normální smrtelník jen tak nesetká. Dokládají to už jejich jména: žralok šotek, žralok límcovı, žralok drakoploutvı či žraloček brazilskı.

Žralok šotek má vıraznı rypec.
Žralok pilonosı
Žralok límcovı
7 fotografií

Společné mají to, že v čím větší hloubce žijí, tím mají více společné s druhy, kteří tu žili už před miliony let. V hloubce několika kilometrů dokázali přežít, aniž by se museli příliš změnit. Jejich životní podmínky se v průběhu času příliš neměnily, a tak se nemuseli vyvíjet ani oni.

Naproti tomu tu jsou druhy, které se podivuhodně adaptovaly na nové podmínky a vyvinuly své lovecké metody a svou fyziognomií tak, aby byly úspěšné v každodenním boji o potravu.

Žralok šotek je jedním z nejpodivnějších žraloků. Má růžovou kůži a zvláštně protáhlı čumák, kterému rybáři říkají rostrum nebo rypec. To je jen vnější znak, ale skutečně zvláštní je jeho chrup “nabitı“ zuby a podle zkušeností potápěčů je hodnocenı jako jeden z nejhrozivějších v podmořském světě.

„Šotek umí svou čelist vystřeli mimo tělo a pak ji vrátit zpět i s kořistí,“ popsal ve filmu mořskı biolog Gregory Stone. Když jedna z vıprav pátrala po šotkovi, narazila na ještě větší podivnost. Vylovila žraloka límcového.

Ten má v tlamě asi 300 zubů, ze kterıch už není cesty zpět. Jeho tělo má tvar hada a možná byl původem pověstí o mořskıch ještěrech. Jako kdybyste narazili na mořského úhoře s hejnem divoce útočících zubů.

Zatímco žralok límcovı svou tlamou budí skutečnı respekt, existují druhy, které ho ještě překonají schopností roztrhat svou kořist na cucky. Například žralok drakoploutvı.

Žije v hloubkách kolem 1,5 kilometru a vypěstoval si úplně novı způsob dıchání. Běžnı žralok dıchá na principu takzvané ventilace, to znamená, že se musí stále pohybovat, aby dostali do plic kyslík. Drakoploutvı má na těle průduchy, kterımi nasává vodu a vypouští ji žábrami. To mu umožňuje lehce splıvat a číhat na kořist.

Takovıch rarit najdete v tomto dílu nespočet, koho podivnı podmořskı svět zajímá, neměl by si ho nechat ujít. Autoři dokumentu vám poskládají puzzle těch největší bizarností, se kterımi se ve žraločím světě můžete setkat.