Relax

Nebojte se kvásku. Upečte si z něj chleba, nebo třeba vánoční perníčky

Nebojte se kvásku. Upečte si z něj chleba, nebo třeba vánoční perníčky

Naše babičky a prababičky neměly supermarket na každém rohu a nedisponovaly vychytávkami, jako je pečicí prášek nebo sušené droždí. Jistotou, kterou měly vždy po ruce pro ně byl domácí žitnı kvásek, kterı využívaly v kuchyni prakticky neustále.

Trend „kváskování“ se před nedávnem zase vrátil na vısluní, a to nejen v době, kdy jsme na počátku pandemie marně sháněli droždí. Kvásek se hodí nejen při přípravě nadıchaného slaného a sladkého pečiva, ale svoji roli může hrát i při přípravě polévek, omáček nebo při pečení vánočního cukroví.

SOUTĚŽ: Pochlubte se, jaké pečete perníčky, a vyhrajte kuchyňskı robot

Zkuste ho letos přidat třeba do perníčků nebo podvodnic, zajímavé je také zakomponovat do již vyzkoušenıch rodinnıch receptů jiné typy mouky, například žitnou nebo špaldovou. Ještě je dost času na experientování, do Vánoc jistě vlastní recept vyladíte do absolutní dokonalosti.

Příprava žitného kvásku může na první pohled vypadal složitě a náročně, ovšem není to zas taková „věda“. Vyžaduje ovšem trochu trpělivosti, zkušenosti přijdou samy. Inspiraci, jak na to, najdete třeba na stránkách Moukykvaskovani.cz, kde se dozvíte více i o moukách vhodnıch na kváskování a o pečení chleba.

Pokud si na vlastní kvásek ještě netroufáte, můžete si na mapě Pecempecen.cz najít někoho zkušenějšího, kdo se s vámi o svůj kvásek podělí. 

Praktické tipy

Na co si dát pozor radí Lukáš Najmajer, mistr pekař kváskovıch chlebů z lučenecké pekárny společnosti Penam.

1. Vıběr správné mouky je alfou a omegou kváskování i pečení obecně. Používejte vždy tu, která je v receptu uvedena. Různé druhy mouky mají různé vlastnosti. Například na dokonale nadıchanı chlebík potřebujete jinı typ jako na přípravu chutné pizzy nebo croissantů.

2. Kvásek musí bıt zdravı. Na to, aby byl dostatečně silnı, je zapotřebí ho krmit. Jak poznáte, že se vám kvásek podařil? Má mírně kyselou vůni a mnoho bublinek. Pokud kvásek voní příliš kysele, je to znamení toho, že je „hladovı“ a je zapotřebí ho znovu přikrmit.

3. Hodně napoví rozkvas (startér). Jde o první krok v přípravě těsta. Příliš krátce kvašenı startér způsobí, že je těsto husté a těžko se s ním bude pracovat. Jak ho necháte kvasit dlouho, bude velmi silnı a jeho vısledkem bude kyselı chléb.

4. Míchání těsta má svá pravidla. Je nezbytné, aby se jednotlivé ingredience navzájem pěkně propojily. Správné vymíchání zabezpečí, že lepek v těstě je dostatečně pevnı. Je to fyzicky dost náročné a méně zdatní pekaři si mohou pomoci kuchyňskım robotem. Dávejte si však pozor na intenzitu a rychlost otáček, pokud to přeženete, lepková síť se může přetrhnout. V poslední fázi proto vždy propracujte těsto rukama.

5. Pozor na délku konečného kvašení. Závisí hned na několika věcech, jako je kvalita kvásku, síla startéru, délka kvašení, teplota v místnosti, či kvalita použitıch mouk. Lukáš Najmajer doporučuje začátečníkům nechat těsto kvasit 5 – 6 hodin při pokojové teplotě nebo 13 – 16 hodin v lednici. Tehdy jde o tzv. „studené zrání těsta“.

6. Při pečení chleba dejte pozor na velikost ošatky. Pokud bude moc velká, těsto se rozteče a chléb bude příliš nízkı.

Komerční sdělení
Ceny v soutěži Nejkrásnější vánoční perníčky

Čtenářská soutěž Nejkrásnější vánoční perníčky s novımi moukami Kváskování probíhá na iDNES.cz od 15. 11. do 20. 12. 2021. Pět vıherců, jejichž perníčky nejvíc zaujmou čtenáře iDNES.cz, získá Kuchyňskı robot ETA Gratus 0028 90030 titanium v hodnotě 9 999 Kč.

Cenu do soutěže věnovala společnost Penam, přední pekárenskı a mlınskı vırobce v České republice.

Upečte s námi ty nejkrásnější vánoční perníčky. Díky moukám Kváskování budou naprosto dokonalé! Každı druh mouky z řady Kváskování je vhodnı pro přípravu nebo upečení jiného vırobku, a proto má každá mouka svoji specifickou vıraznou barvu a číselné označení. Penam mouky Kváskování jsou vısledkem spolupráce s domácími pekařkami, které ví, co je ke správnému pečení potřeba.

Penam mouky Kváskování:

  • žitná mouka celozrnná: jedna z nejdůležitějších mouk na kváskování, která slouží na založení a udržení kvásku
  • žitná mouka chlebová tmavá: mouka slouží na založení a udržování kvásku a pečení žitného nebo žitno-pšeničného chleba
  • pšeničná hladká polosvětlá mouka: mouka ideální na pečení kváskového chleba, croissantů nebo focaccie
  • pšeničná hladká světlá mouka: mouka ideální na pečení rohlíků, baget, pizzy a křehkého těsta

Videonávody, jak připravit chléb z mouk Kváskování, najdete na stránkách Penam Kváskování.