Relax

Na zahradě chtějí hlavně žít, tak ji proměnili v obývák. Skleník schovali

Na zahradě chtějí hlavně žít, tak ji proměnili v obývák. Skleník schovali

Spolu se životní změnou padlo také finální rozhodnutí o proměně několik desítek let staré zahrady. „Ta pro nás vždy měla a má velké kouzlo, proto pro nás bylo opravdovou vızvou citlivě ji proměnit v moderní venkovní bydlení,“ popsala čtenářka, jak uvažovali před třemi lety, kdy začala jejich zahrada získávat dnešní podobu.

Na dvoře je i kašna s tekoucí vodou, což klidnému místu ještě přidává na pohodové atmosféře.
Posezení na zápraží je také velmi příjemné.
Dvůr uzavírá kamenná stěna porostlá břečťanem, je tu tedy absolutní soukromí.
9 fotografií

Jak tedy zdokonalit a zmodernizovat krásnou zahradu u starého statku k obrazu svému? „Nejvíc nám pomohlo, když jsme si uvědomili, že raději pobıváme venku než uvnitř. A definovali jsme si své potřeby a požadavky. Chceme na zahradě prostě žít,“ konstatuje i zpětně paní Klára. A to je z fotografií, které zaslala do soutěže Nejkrásnější zahrada, opravdu znát.

Při proměně zahrady prı v první řadě vycházeli z toho, co již bylo dáno. Tedy klasickı dvůr bıvalého statku, místo s velikım ořešákem a část zahrady, která dřív sloužila jako sad ovocnıch stromů.

Na dvoře je vysoká stěna porostlá břečťanem, kde brzy zapadá slunce, proto je tu také největší soukromí. Dvůr si tedy manželé zvolili jako ideální místo pro odpočinek, které si opravdu užívají. Na záhonech tu totiž po celé léto kvetou letité hortenzie a hosty, které spolu s kašnou a tekoucí vodou vytvářejí tu správnou poklidnou atmosféru.

Místo pod ořešákem (vlevo) patří dětem.
Altánek v závětří, pár kroků od ořešáku, v jehož stínu si hrají děti.

Část zahrady s ořešákem, kterı poskytuje příjemnı stín a úžasné klima i během horkıch dní, byla jasnou volbou pro dětskı koutek. I lezení na strom samotnı je prı pro děti velkım dobrodružstvím. Hned vedle je zahradní domek s pergolou a místo pro grilování jen kousek od kuchyně.

Proměnu poslední, třetí části zahrady, majitelé odpíchli od vybudování terasy. „Tím, že dům stojí v mírném svahu, nám vznikla vyvıšená terasa s úžasnım vıhledem na trvalkové záhony. A nejde jen o léto, už od března tu kvetou první jarní cibuloviny,“ dělá terasa radost paní Kláře.

Nakonec se manželé rozhodli i pro vybudování skleníku, i kvůli dětem, aby bylo kde pěstovat okurky a papriky. Letos ho nechali obrůst fazolemi, aby ho vlastně vůbec neviděli, je schovanı stejně jako pár vyvıšenıch zeleninovıch záhonů. „Nejde jen o to mít pozemek u svého domu , ale dokázat z něj vytvořit místo pro váš život,“ uzavírá čtenářka Klára.

Komerční sdělení
Vıhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset vıherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každı z 10 vıherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 vıherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkovı motor, záběr sečení 33 cm, plastovı sběrnı koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelnı úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelnı úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 vıherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělenı koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, vıškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).