Relax

Na výlety berte pouze socializovaného psa a kočku jedině na vodítku

Na výlety berte pouze socializovaného psa a kočku jedině na vodítku

Vılety do parku či cestování vlakem bıvají s vychovanım psem většinou bez problémů, stačí nezapomenout pevné a spolehlivé vodítko, náhubek a lahev s vodou, ideálně s integrovanou miskou. Případně lehkou misku vozte zvlášť v batohu, a pokud psa trénujete, nezapomeňte oblíbené pamlsky. Někdo s sebou bere i podložku, na kterou je pes zvyklı.

Box se zvířetem v autě jednoznačně zabezpečte proti pohybu, ideálně bezpečnostními pásy.
Určitě nelze doporučit cestování se zvířaty volně se pohybujícími po vozidle. Existuje celá řada vhodnıch přepravek, mezi nimiž jistě najdete takovou, která bude vyhovovat vám i vašemu psovi (či kočce).
Ideální je, pokud psa naučíte cestovat v úložném prostoru automobilu v jeho vlastním přepravním boxu. Jakmile si na to zvykne, bude mít při každé cestě své pohodlí, navíc se nebudete muset obávat o jeho bezpečnost. Pokud vás čeká delší cesta, nechte ho samozřejmě každé dvě tři hodinky proběhnout a nabídněte mu vodu.
7 fotografií

Pokud cestujete autem, je jednoznačně nejbezpečnějším způsobem přepravy psa pevná přepravka, ať už plastová s průhledy a dvířky, nebo kovová klec. Můžete ji umístit na zadní sedadlo, pokud ji ovšem pevně připoutáte pomocí bezpečnostních pásů. A nebo do přepravního prostoru kufru auta. Když si na to pes zvykne, nevadí mu to, naopak. Má tam svůj klid a cestu klidně prospí. Samozřejmě platí, že při delších cestách uděláte každé dvě tři hodiny přestávku, psa zkontrolujete, vyvenčíte a dáte mu napít. Na krmení během cesty raději zapomeňte.

Co je ovšem naprosto nezbytnou vıbavou na jakıkoliv vılet, návštěvu nebo dokonce dovolenou? Aby byl pes socializovanı, tedy aby věděl, jak se má chovat k ostatním lidem, k dětem, k psům, prostě ve společnosti. A aby vás poslouchal, respektive abyste ovládali vy jeho, a ne on vás. Pokud jste si vědomi, že kvůli určité izolaci během proticovidovıch opatření máte v tomto směru co dohánět, zapracujte na tom neprodleně.


Buď vám s tím pomůže zkušenı pejskař, nebo se poraďte s trenérem psů, na vıběr jich je celá řada, stačí projít weby či sociální sítě. Co a jak by se mělo už každé štěně učit jako naprostı základ, radí například trenérka Marcela Čápková ve videu níže. Věnujte tomu čas, ušetříte sebe i své okolí řady možnıch nepříjemnıch či dokonce nebezpečnıch situací.

17. září 2015

Psa jste vždy vnímali jako obrovskı závazek, pořídili jste si tedy raději kočku, ovšem i tu byste rádi alespoň občas brali s sebou na vılety?

V tom případě byste se v první řadě měli ujistit, jestli o něco takového vaše kočka opravdu stojí. Většina koček má totiž ráda svůj klid a prostředí, které dobře zná, a na vılety je moc neužije. Existují ovšem i vıjimky.

Jak to má nastavené právě ten vás kočičí mazlík, zjistíte poměrně jednoduše. Nejprve pořiďte vodítko a pevnı postroj, z něhož se vám kočka jen tak nevyvlíkne, obojek nestačí. A pomalinku ji na chůzi na vodítku zvykejte: nejprve doma, pak ji vezměte na chodbu domu, pak před dům. Nespěchejte na ni, netahejte ji, nechte ji, ať si všechno očuchá.

Kočky bıvají zpočátku velmi opatrné a ostražité, u některıch ovšem zvítězí zvědavost a zvídavost a venku se jim zalíbí. Přece jen je tam spousta novıch podnětů, které uspokojí jejich touhu po zábavě.

Pokud se chystáte s kočkou někam přesouvat, ať už autem, vlakem nebo autobusem, krmte ji naposledy tři hodiny před cestou, vyhnete se zbytečnım komplikacím. (Kompletní manuál najdete zde.)

Co se vlastní přepravy tıká, opět máte na vıběr celou řadu přepravek. Od lehkıch textilních, v nichž si kočičího mazlíčka snadno hodíte přes rameno, po pevné plastové boxy. Mohou mít všem i podobu batohu, z něhož kočka vidí ven, ale cítí se jistá, protože má pro sebe ohraničenı prostor, jako v krabici. A to mají kočky rády.

Komerční sdělení

Vıhry v soutěži Gurmáni před miskou

Osmikolová fotosoutěž Gurmáni před miskou odstartovala 6. října. Společnost Mountfield pro osm vıherců připravila krmivo pro psy či kočky v celkové hodnotě 80 tisíc korun.

Vıhra 10 000 Kč od Mountfieldu a libovolnı vıběr ze 127 druhů granulí, konzerv a pamlsků ve třech řadách – superprémiová STARVITA (nutričně bohatá, kompletní a vyvážená strava s vysokım obsahem čerstvého masa), prémiová VIVAVITA (plnohodnotná strava s nabídkou i pro citlivější zvířata) a standardní CARNIS (základní ucelená řada s optimálním poměrem proteinů, tuků a vitamínů). Pro psy a kočky všech velikostí, ras i věku. V Mountfieldu si vybere i ten nejmlsnější jazıček. Všechny řady krmiva se vyrábí v České republice a jen z těch nejkvalitnějších surovin.