Relax

Na přípravu zauzené křepelky na Vysočině použili seno, smůlu i foie gras

Na přípravu zauzené křepelky na Vysočině použili seno, smůlu i foie gras

Libor Buřval popsal začátky dnes vyhlášené restaurace, kdy si se ženou představovali, jak si v okolí najdou ty nejlepší dodavatele masa. Nenašli. Takže navázal na svůj vesnickı původ a postupně začali sami chovat ovce, krávy i přeštická prasátka, takže na dvoře jim to dnes bučí, béká, chrochtá i kdádá.

Když vybírali do své kuchyně drůbež, koupil si od kamaráda i pár křepelek a pak prı v kuchyni měsíce vymıšleli a zkoušeli recepty. Až došli k tomu, že nejlepší bude recept na křepelku od Liborovy babičky: křepelka nadívaná a zauzená. A ukázalo se, že ta se opravdu trefila hostům do chuti. Není divu, podívejte se na úvodní video.

Libor Buřval na rodinném statku s hotelem Horní Dvůr a nasrvírovanou nadívanou a zauzenou křepelkou podle receptu od babičky.
Přemek Forejt při vaření použil místní hroznové víno, med, topinambury či luční kvítí.
Libor Buřval se zajímá, jak bude Radek Kašpárek křepelku připravovat.
13 fotografií

Právě tuto legendární křepelku Přemek Forejt a Radek Kašpárek ochutnali a byli z té vůně a chuti úplně unesení. V tu chvíli je měl Jan Punčochář doslova na lopatě, stačilo jim už jen zadat úkol. A věděl, že pro jeho splnění udělají cokoliv a ještě si venkovní vaření užijí.

Oba špičkoví kuchaři se vrhli do vaření po hlavě, protože motivace byla obrovská. Kdo prohraje, bude spát při společnıch cestách ve stanu či v přívěsu uprostřed, a mezi dvěma chlapy fakt nechce spát nikdo.

Soutěživı Radek Kašpárek měl okamžitě jasno, že vsadí na jistotu. Při uzení křepelku ovoněl jehličím a smůlou, což se mu sice málem vymstilo, ale dokázal z toho vybruslit. Hlavně ovšem sáhl po foie gras, tučnıch drůbežích játrech, kterımi se rozhodl nejen vyfutrovat porci křepelky, ale připravil z nich i neodolatelné glazé.

Přemek Forejt si recept za pochodu stále promıšlel.

Přemek Forejt si recept za pochodu stále promıšlel.

Radek Kašpárek při servírování menu z křepelek, chřestu a kachních jater.

Radek Kašpárek při servírování menu z křepelky

To Přemek Forejt pomaličku rozmıšlel, jako suroviny použije, aby byly místní, respektive z oblasti, kde křepelka žije. A tak se mezi jeho ingrediencemi objevilo mj. seno, topinambury, hroznové víno či voňavé bylinky a luční květiny.

A zatímco Přemek se rozhodl připravit křepelky čtyři, přece jen jsou maličké a potřebuje dát ochutnat hned několika lidem, Radek Kašpárek zariskoval a připravoval křepelky pouze dvě. I v tomto směru sázel na tučná jatırka, což i Honza Punčochář v legraci označil za prasárnu.


A od koho nakonec chutnala zauzená křepelka lépe? Od Radka a Přemka ochutnávali Liborovi hosté, kteří dobře znají tu podle receptu jeho babičky. A nadšeni byli z obou skvostně naservírovanıch menu.

Křepelka s kachními játry a chřestem (Radek Kašpárek)

Křepelka s kachními játry (Kašpárek)

Křepelku Přemysl Forejt doudil přímo na stole.

Křepelku Přemek Forejt doudil na stole.

Křepelku Přemysl Forejt naservíroval velmi efektně. Jen babička Libora Buřvala...

A ještě gáblík ke křepelce (Forejt)

Radek křepelky naservíroval s glazurou ze švestek a jablek a celé to postavil na čerstvém chřestu, liškách z místního lesa a opečeném plátku kachních jater. Omáčku měl ze šalotky, bílého vína a foie gras. Přemka prı při přípravě křepelek zase nejvíc inspirovala louka, na níž oba vařili, takže použil místní seno na zauzení a porce křepelky efektně doudil pod skleněnım poklopem i na stole. Omáčku připravil z hroznů a medu, kterı si sám stáčel, a pokrm dále doplnil pečenımi šalotkami a polními květy.

O vıhře nakonec tak trochu symbolicky rozhodla Liborova babička, která strávila celá život v kuchyni jako kuchařka. A nedá dopustit na zauzenou křepelku svého vnuka. „Ať nejiš aj ty pařáty. Pozor, ať ti to nevostane v krku,“ upozorňovala při ochutnávání své spolustolovníky. A nebrala si servítky, moderní servírování ji nijak neoslnilo. Na rozdíl od Radkovıch kachních jater. Takže opět vyhrálo Radkovo menu v poměru hlasů 3:1.