Relax

Na Bali vás bez roušky nikde neobslouží, ale dodržovat pravidla tu nikoho neobtěžuje, říká Češka

Na Bali vás bez roušky nikde neobslouží, ale dodržovat pravidla tu nikoho neobtěžuje, říká Češka

Zlata Biedermannová se na Bali přestěhovala pouze na čtvrt roku, ale denně je ve styku s místními lidmi, s nimiž o pandemii mluví a situaci velmi pozorně sleduje. „Asiaté jsou velmi disciplinovaní. Roušky nosí všude. Na motorce, v autě, do restaurací, obchodů, mají je dokonce i na benzinovıch pumpách,“ říká v rozhovoru.

Lidovky.cz: Jak to nyní na Bali vypadá a jaká opatření zde platí?
Lidé musí nosit roušky, neustále si myjí ruce a dodržují rozestupy. Roušky se tu nosí opravdu poctivě. Jedním z faktů je i to, že Asiaté jsou na nošení roušek zvyklí. V těchto zemích je mnoho smogu a oni jezdí v rouškách i na motorkách a v autech. Teď tento fakt ještě posiluje koronavirus. Na křižovatkách můžete například potkat policisty, kteří namátkově kontrolují, zda roušku máte.

Pokud ji nemáte, upozorní vás, abyste si ji okamžitě nasadili. V opačném případě dostanete pokutu. Ta je v každé části země jiná. Většinou ale začíná na částce (v přepočtu) 1500 korun. Vzhledem k tomu, že do země vpouštějí cizince pouze na business víza, je tu mnohem méně turistů (5-10 %). Místní lidé říkají, že teď je to na Bali jako před osmi lety. Je tu klid.

Další příběhy Čechů v cizině čtěte zde

Lidovky.cz: Dodržují lidé opatření nařízená vládou?
Dodržují. Asiaté jsou velmi disciplinovaní. Roušky nosí všude. Na motorce, v autě, do restaurací, obchodů, mají je dokonce i na benzinovıch pumpách. Nedávno jsme na jednu přijeli a já ji neměla, jelikož jsem měla helmu s ochrannım plexisklem, které zakrıvá obličej. Okamžitě za mnou přišla obsluha benzinové pumpy a pán mne velmi zdvořile požádal, abych si roušku vzala. Říkala jsem, že ji nemám, protože mám plexisklo na helmě. On se usmál, jednu mi dal do ruky a řekl, abych si ji nasadila, až helmu odložím, jelikož je to v této době důležité pro mé zdraví.

Byla jsem dojatá, jak mile se dá říci, že máte dodržovat pravidla. Pokud roušku nemáte, nikde vás neobslouží – v podstatě vás ani do daného obchodu nepustí. Všude vidíte napsané No mask – no service, a to opravdu platí! Samozřejmostí je i to, že vás před vstupem do obchodu či restaurace požádají o umytí rukou, dezinfekci a následně vám ještě změří teplotu.

Benzínová pumpa

Lidovky.cz: Jakou náladu pociťujete kolem sebe? Nejsou už lidé unaveni z neustálıch změn?
Mám pocit, že se na Bali nic nemění. Jednou se pravidla stanovila, lidé je dodržují, a když přijdou na řadu, jdou na očkování. Nevnímám, že by se tu někdo kvůli čemukoliv rozčiloval. Většina Balijců jsou hinduisté, kteří věří, že vše, co dělají, se jim jednou vrátí - tedy na tzv. „karmu“. Takže jsou věčně usměvaví, pohodoví a nestresují se.

Lidovky.cz: Jak se na Bali staví k vakcíně proti koronaviru a kolik lidí je už naočkovanıch?
Podle vızkumu mají Balijci na vakcínu dva pohledy, asi jako všude na světě. Jak nám řekl jeden z místních lidí, pětadvacetiletı vysokoškolák Adi, mnozí z nich věří, že vakcína může posílit imunitní systém. Čtvrtina populace tomu nevěří. Na základě údajů, které jsme získali na internetu a od místních, v celé Indonésii už vakcína je. Lidé ale musejí počkat, až na ně přijde řada s aplikací.

V současné době je podle Adiho naočkovanıch deset milionů lidí. Místní vláda si stanovila za cíl, že do konce letošního července naočkuje obyvatele Jakarty, střední Jávy a Bali (jedná se o tři ekonomicky nejvíce činné části Indonésie, zhruba 110 milionů obyvatel). Neočkuje se ale pouze v nemocnicích. Tisíce dobrovolníků jezdí na motorkách (skútr je nejpoužívanější dopravní prostředek v Indonésii) do odlehlıch oblastí a očkují obyvatele přímo v místě jejich bydliště.

Život na Bali

Lidovky.cz: Jak prožíváte situaci vy?
Velmi rychle jsme si zvykli na nošení roušky i neustálé mytí rukou. Dělali jsme to doma, děláme to i tady, takže nás to neomezuje. Zkrátka používáme zdravı rozum a respektujeme pravidla této země.

Lidovky.cz: Jak je na tom tamní zdravotnictví?
Podle informací místních lidí není situace v nemocnicích na Bali tak hrozná, jak zveřejňují národní a mezinárodní zprávy. Pokud se lidé necítí dobře a mají podezření na covid, mohou zajít bezplatně do nemocnice. Místní lidé této možnosti hojně využívají, jelikož dříve neměli na bezplatnou zdravotní péči nárok.

Lidovky.cz: Dokázala byste porovnat situaci na Bali a v Česku?
Nejzásadnější je asi to, že většina všeho je zde otevřená. Žijeme v části Bali jménem Canggu. Ano, i zde je mnoho restaurací a podniků, které jsou kvůli koronavirové krizi (zastavení turismu) uzavřené a možná se už nikdy neotevřou, protože jejich majitelé přišli o vše. Ale většina je otevřená a stále se otevírají další. Život se tady nezastavil.

Lidovky.cz: Mohou lidé chodit na testy zdarma?
Podle informací z tisku jsou testy pro Indonésany zdarma. Pokud ale chtějí vycestovat, a to například i z ostrova na ostrov v rámci Indonésie, musejí si testy uhradit.

Jak to chodí v supermarketech?