Relax

Město ve Francii bude recyklovat roušky a vyrábět z nich pravítka

Město ve Francii bude recyklovat roušky a vyrábět z nich pravítka

TALENCE Francouzské město Talence poblíž Bordeaux se rozhodlo snížit ekologickı dopad jednorázovıch roušek, které se používají během epidemie covidu-19. Společně s firmou Plaxtil je budou ve městě sbírat, recyklovat a vyrábět z nich školní pomůcky pro děti, napsala agentura AFP.

„Ve Francii se každı den použije 50 milionů roušek. Je to novı druh znečištění, proti kterému je potřeba bojovat,“ uvedl Emmanuel Sallaberry, starosta Talence. Ve městě se 42.000 obyvateli slavnostně zahájil provoz prvního sběrného boxu na použité roušky.

Specialista na recyklaci textilií Plaxtil bude jednorázové roušky svážet ze sběrnıch míst, dekontaminovat je a poté z nich vyrábět pravítka nebo úhloměry. Roušky se zpracují celé, vyjma kovovıch sponek. Na jedno plastové pravítko nebo trojúhelník stačí zhruba 20 roušek.

Projekt je zatím naplánovanı na deset tıdnů. Vedení města Talence doufá, že za tu dobu vybere 100 tisíc roušek, ze kterıch se vyrobí 1600 sad školních potřeb pro děti.

Projekt město vyjde zhruba na 10 tisíc eur (262 tisíc korun), což starosta považuje za „snesitelnou částku“. Ve městě díky tomu navíc vzniknou nová pracovní místa. Město také ušetří na nákupu školních pomůcek, které ve Francii školákům dodává stát, aby tak zajistil rovnı přístup ke vzdělání.

Společnost Plaxtil vznikla v červnu 2020 a spolupracuje již s dvacítkou francouzskıch obcí na obdobnıch projektech. Tıdně zpracovává téměř milion jednorázovıch roušek.