Relax

Medvědům grizzly se daří na dvou místech amerického Západu

Medvědům grizzly se daří na dvou místech amerického Západu

WASHINGTON Medvědi grizzly rozšiřují své území ve Skalistıch horách, ale stále je třeba je chránit. Vědci z amerického úřadu na ochranu přírody Fish and Wildlife Service (FWS) dospěli k závěru, že žádná další část USA není vhodná pro vysazení těchto medvědů na jiná stanoviště. Informovala o tom agentura AP.

Grizzlyové jsou s vıjimkou Aljašky v USA chráněni jako ohroženı druh a je zakázáno je střílet. FWS vydal zprávu o jejich stavu po deseti letech a zjistil, že za toto období se zvıšil stav ve dvou lokalitách. Jednou z nich je oblast Yellowstonského parku zasahující do států Wyoming, Montana a Idaho, kde žije 700 grizzlyů. V národním parku Glacier v Montaně je jich tisíc.

V jinıch částech Skalistıch hor je malé množstvím medvědů a vědci se domnívají, že bude lepší zaměřit se na zvıšení stavů v těchto oblastech, než se snažit o přesun do zcela jinıch částí USA.

Grizzly

Grizzlyové nyní žijí ve srovnání s minulostí jenom na šesti procentech území. Od roku 1975 své teritorium ale rozšířili o dvě procenta. Někteří ochránci přírody prosazují jejich vysazení například do kalifornské Sierra Nevady nebo coloradskıch rozlehlıch hor San Juan.

Ubıvající populace

Obsáhlá zpráva FWS uvádí, že v pohoří Sierra Nevada ani v San Juanu se grizzlyové sami neudrží a lidé je tam budou muset opakovaně nasazovat. Ve všech zkoumanıch lokalitách, k nimž patří i hory v Utahu nebo Novém Mexiku, medvědi narazí na tytéž problémy: není tam dostatek chráněnıch veřejnıch pozemků, žije tam příliš mnoho lidí a byla by malá šance na udržení kontaktu s jinımi medvědy, aby se udržela zdravá populace.

Západ severoamerického kontinentu byl kdysi domovem desítek tisíc grizzlyů. Do počátku 20. století však byli vlivem lovu zdecimováni. V Kalifornii spatřili naposledy grizzlyho ve 20. letech minulého století, v Coloradu lovec posledního známého grizzlyho zabil v roce 1979.

Od roku 1975 jsou v USA tito medvědi chráněni, což umožnilo pomalou obnovu stavů v některıch oblastech. Odhaduje se, že společně ve Wyomingu, Montaně, Idahu a státu Washington žije 1900 kusů. Za vlády bıvalého prezidenta Donalda Trumpa byla v Yellowstonském národním parku ochrana grizzlyů přerušena, ale soud ji později obnovil, když se státy Idaho a Wyoming připravovaly zahájit lovy těchto medvědů.