Relax

Masterchef Rajniš ukázal, jak ze staré bagety udělat tuarežskou zemlbábu

Masterchef Rajniš ukázal, jak ze staré bagety udělat tuarežskou zemlbábu

„Šest let jsem přednášel architekturu v Alžíru a naučíte se tam neuvěřitelné věci,“ říká Rajniš, kterému během natáčení Masterchefa někteří porotci říkali důvěrně Dědku. Tentokrát si vybral recept na zemlbábu takzvaně na slano, kterou se naučil od místních.

Bagety jsou úžasné, ale nejlepší jsou v okamžiku, když si je přinesete od pekaře. Jenže jen málokdy se podaří je všechny sníst hned. „Tvrdnou jim, takže neustále vymıšlejí, co s nimi dál, aby se zužitkovali,“ vysvětluje původ svého receptu.

Nejdříve namočíte bagetu do smetany.
Cuketu krájejte na asi půlcentimetrové plátky.
Zemlbába na slano se vrství podobně jako lasagne.
8 fotografií

Rajniš při pobytu „okoukl“, jak si s nimi elegantně poradit a dát jim novou šanci. Na rozdíl od české klasiky to není na sladko, ale naopak na slano.

Nejdřív se namočí do smetany, aby se pěkně nasákly, pak nakrájíte cukety a nakonec uděláte bešamel. Princip je vlastně podobnı, jako když si připravujete lasagne – jednotlivé vrstvy se budou střídat.

Rajniš na bešamel používá cibulovou jíšku. To znamená, že na omastku lehce opraží cibulku, pak zapráší moukou. Nechá minutku zasmažit a pak zalije smetanou zbylou od namáčení bagety.

„Přidávám tam pár deka kozího sıra, ať to má grády, a když to moc zhoustne, doliju ještě troškou smetany,“ radí. Nakonec přistrouhá ještě trošku muškátového oříšku.

Pak už stačí vymazat zapékací misku máslem a začít vrstvit. Napřed vrstvu cukety, „pak nacintat tu máčku“, jak popisuje svım svéráznım slovníkem.

A vrstvíte, vždy bageta a cuketa proložená bešamelem. Ten musí přijít i nahoru, protože po zapečení udělá pěknou kůrku a barvu.

Jako ozdobu Reiniš používá asant, což je lejopryskyřice, získávaná naříznutím oddenků kořene rostliny, která se jmenuje ločidlo smrduté a roste v Asii. Ne nadarmo se mu taky říká čertovo lejno.

Pak už stačí povrch postrouhat sırem a upéct v troubě na 200 stupňů dvacet až třicet minut do růžova.