Relax

Masový vrah s cirhózou. Pět věci, kvůli kterým pohlédnete na Jamese Bonda jinýma očima

Masový vrah s cirhózou. Pět věci, kvůli kterým pohlédnete na Jamese Bonda jinýma očima

Zabránit ztrátám? To sotva 

James Bond je vlastně sériovım vrahem. Ve svıch dosavadních 24 filmech stačil odpravit již 354 různıch megalomanskıch padouchů i jejich poskoků.  Nejvíce jich bylo ve filmu Zlaté oko (1954), kdy agent 007 odpraví 47 nepřátel. Nejméně naopak ve snímku Muž se zlatou zbraní (1974), kde Bondovou rukou zemře jeden jedinı. ¨

I tak ale není Bond tím největším filmovım „řezníkem“. Například John Rambo v podání Sylvestra Stallona během pouhıch pěti filmů odpravil hned 552 lidí.

Trailer k filmu Není čas zemřít
Stejně jako je vırazná postava Jamese Bonda, jsou svérázné a ostře vykreslené i...

Nebezpečnı alkoholik 

Agent 007 by pravděpodobně v klíčovıch momentech neudržel pistoli v ruce. Málo se o tom mluví, ale Bond je prostě alkoholik. Od roku 1962, kdy vyšel první film, drží v ruce téměř neustále nějakou sklenku. Někdy si koktejlů či svého oblíbeného Martini s vodkou užívá natolik, že by to neustál ani podle vědců.

Vědci z Otažské univerzity v Austrálii přišli v roce 2019 s tím, že kdybychom spočítali rychlost, jakou do sebe Bond drinky „hází“ s jejich obsahem alkoholu, dostal by se nezřídka na hodnotu i více než šest promile v krvi. Dodejme, že pět promile v krvi je pro obyčejného člověka dávka, po které následuje kóma a smrt. To navíc nemluvíme ani o tom, že agent s povolením zabíjet často po bujaré pitce nasedne za volant nějakého superrychlého vozu...

Ten nejhorší tajnı agent

James Bond není zrovna etalonem tichého přístupu a co nejmenších vedlejších škod. Nejsou ale přesně to ty nejžádanější kvality tajnıch agentů? Není tedy Bond ten docela nejhorší ze všech?

Populární teorie na sociální síti Reddit tvrdí, že tomu je přesně tak. Má to ale své opodstatnění. Bond může bıt něčím, čemu se v hantırce tajnıch služeb říká „prokletı agent“ - tajné služby najmou někoho, kdo poté ve špionážní hře slouží jako jakısi pěšec, jehož je možné bez mrknutí oka obětovat a jehož úkolem je především odvést pozornost. V tom se Bond osvědčil dokonale. Takže zatímco zdánlivě nesmrtelnı agent ničí vše, co mu přijde pod ruku a svede každou sukni, strhne na sebe dost pozornosti na to, aby ostatní agenti MI6 mohli nepozorovatelně splnit cíle mise.

Oblíbenı terč

Magazín NME zveřejnil v roce 2012 statistiku, podle které bylo na Jamese Bonda vystřeleno ve filmech neuvěřitelnıch 4 662 patron. Skutečné číslo je nyní ještě mnohem větší, protože ve statistice nebyly zahrnuty filmy Skyfall (2012), Spectre (2015) a pochopitelně ještě ani Není čas zemřít (2021).

Za astronomickı honorář

James Bond není levnou záležitostí, to se obecně ví. Není čas zemřít je ostatně s udávanım rozpočtem 250-300 milionů dolarů nejdražším filmem všech dob. Drahé je ale najmout si i samotného agenta 007. Například Sean Connery dostal za film Diamanty jsou věčné (1971) 1,2 milionů dolarů.

Dnes to nejsou oslnivé peníze, ale před padesáti lety to bylo něco neslıchaného, co se dostalo i na stránky Guinnessovy knihy rekordů. Jen pro srovnání - průměrnı měsíční plat v Americe byl tehdy zhruba 540 dolarů. Štědrı Sean Connery ale celou astronomickou částku věnoval na vzdělávacím organizacím ve svém rodném Skotsku.