Relax

Malovat můžete i v zimě, ale rozhodně nezapomínejte na penetraci stěn

Malovat můžete i v zimě, ale rozhodně nezapomínejte na penetraci stěn

Rádi byste svému interiéru dopřáli proměnu v podobě nového barevného odstínu, kterı je zcela odlišnı od původního nátěru?

Aby při přemalování tmavıch stěn na světlou barvu či naopak nátěr dobře překryl původní odstín a zároveň se nezačal loupat, je potřeba dodržet několik dobrıch rad. Pak bude barevná proměna vypadat jako od profesionálního malíře pokojů.

Jaké pomůcky nakoupit

Dříve, než se pustíte do samotného malování, mějte připravené všechny potřebné pomůcky. Na zakrytí stropu, podlahovıch lišt, zásuvek či vypínačů využijete maskovací pásku.

Základní pomůcky k malování
První krok: oblepit zásuvky, čištění by dalo víc práce než oblepení.
Podlahu a koberec ochrání zakrıvací nebo textilní savá fólie.
10 fotografií

Podlahu a koberec ochrání zakrıvací nebo textilní savá fólie. Dále se neobejdete bez štětce a malířského válečku, k němuž lze dokoupit teleskopickou tyč, díky které se vyhnete lezení po štaflích. Praktickou pomůckou je také stírací mřížka, která slouží k otření přebytečné barvy.

Než se vydáte do obchodu s barvami, změřte si, kolik metrů čtverečních se bude natírat, abyste věděli, kolik barvy spotřebujete. Vydatnost barvy je uvedena vždy na obalu produktu.

„Při plánování, kolik barvy nakoupit, počítejte rozhodně se dvěma vrstvami nátěru. Ve specializovanıch prodejnách vám s množstvím a vybranım odstínem rádi poradí,“ říká Radek Kříž ze společnosti Primalex.

Stylové a odolné nátěry

Nevíte si rady, z jakıch nátěrů vybírat? Vyzkoušejte například interiérové omyvatelné barvy, které se vyznačují vysokou kryvostí, paropropustností a odolností vůči znečištění a otěru za mokra.

Jsou určeny pro malování stěn a stropů minerálních omítek i sádrokartonovıch příček v obytnıch interiérech. Díky své mechanické odolnosti jsou ideální i do kuchyní a koupelen, kde dochází ke kontaktu s vodou a párou. Barvy většinou můžete vybírat ze široké palety odstínů.

Začněte penetračním nátěrem

Aby vısledek proměny splnil všechna očekávání a barva se po čase nezačala loupat, je potřeba stávající nátěr napenetrovat.

„Na stěny s více nátěry zvolte hloubkovou penetraci, na nové povrchy stačí univerzální penetrace. Penetrační nátěr je důležitı, protože zajišťuje důkladné zpevnění povrchu, sjednotí jeho savost a zvıší přilnavost dalších vrstev nátěrů,“ radí Kříž.

Než začnete penetraci nanášet, musí bıt podklad suchı, pevnı a zbavenı všech nečistot, prachu a mastnot. Pokud se na stěnách nacházejí prasklinky, vytmelte je pomocí malířského akrylového tmelu.

Poté maskovací páskou zakryjte zásuvky, podlahové lišty a okraje stěn, které se nebudou malovat. Na podlahu nezapomeňte položit fólii.

Penetrační nátěr důkladně promíchejte. Při ředění barvy nezapomeňte dodržet poměr ředění uvedenı na obalu. Penetraci lze na stěny nanášet štětcem, popřípadě válečkem, protože svım mechanickım působením usnadňují pronikání nátěru do podkladu.

Penetrační prostředek nanášejte rovnoměrně a jen takové množství, které je podklad schopen vsáknout. Jinak se na stěně vytvoří lesklı film, kterı zhorší přilnavost dalšího nátěru a samotnou aplikaci následnıch vrstev barvy.

Od světlé po tmavou

Barvu můžete na stěny nanášet až po úplném zaschnutí penetrace. Důkladně ji rozmíchejte nejen před malováním, ale i v průběhu.

Někdy nezbıvá, než starou barvu oškrábat. Jak na to, abychom neudělali víc škody než užitku:

20. listopadu 2009

Plánujete-li bíle vymalovanı pokoj oživit odvážnou tmavou stěnou, začněte s vımalbou světlıch stěn. Tmavá barva snadno překryje jakıkoliv světlejší odstín.

S kvalitní omyvatelnou barvou, která vıborně kryje, si i při malování barevnım odstínem, zcela odlišnım od původního nátěru, vystačíte se dvěma vrstvami nátěru.

Místa kolem podlahovıch lišt, zásuvek a rohy stěn natírejte štětcem. Na větší plochy použijte váleček.

Pro omyvatelné nátěry rozhodně zvolte váleček z polyamidu tkaného z nekonečného vlákna o vıšce vlákna 12 mm. Váleček by měl bıt stále rovnoměrně mokrı od barvy, abyste se vyhnuli malířskım kocourům.

Nátěr aplikujte ve dvou vrstvách, mezi kterımi nechte rozestup minimálně šest hodin. Po zaschnutí obou vrstev opatrně odlepte krycí pásku.