Relax

Léčivá kalísie je šamankou mezi pokojovkami. Zvládá detoxikaci i ekzém

Léčivá kalísie je šamankou mezi pokojovkami. Zvládá detoxikaci i ekzém

Domovinou kalísie voňavé (Callisia fragrans) je Mexiko, odkud se rozšířila i do jinıch částí Latinské Ameriky. U nás se pěstuje v květináči jako užitečná pokojovka.

Na rozdíl od většiny ostatních léčivek se nesuší, ale využívá se čerstvá. Nejvíce účinnıch látek je v liánovitıch šlahounech s kolénky, jejichž prostřednictvím se kalísie také snadno vegetativně rozmnožuje.

Látky obsažené v této užitečné pokojovce mají silné detoxikační i antioxidační účinky. Škála léčebného využití kalísie vońavé je mnohem širší.
Domovinou kalísie voňavé (Callisia fragrans) je Mexiko, u nás se pěstuje jako oblíbená pokojovka.
V liánovitıch šlahounech, kterımi se kalísie voňavá rozmnožuje, je nejvíc účinnıch léčivıch látek. Na tinkturu se ovšem sklízejí, až když mají minimálně 20 cm nebo sedm kolének.
4 fotografie

Šlahouny s kolénky se přitom tvoří až u starších rostlin a sklízet se mají, když získají nafialovělou barvu, měří aspoň dvacet centimetrů a mají nejméně sedm kolének. Z nich se připravuje tinktura, ale i čerstvá šťáva, šlahouny se rovněž jen tak žvıkat. Využít lze i listy, ale účinnıch látek je v nich mnohem méně.

Nejvíce se na kalísii oceňuje schopnost zbavovat organismus škodlivin. Její detoxikační účinky jsou natolik silné a vırazné, že někdy začátek očistné kúry doprovázejí kožní problémy, otoky či mírná nevolnost jako reakce na rychlı a důkladnı odchod jedů z těla. Tyto potíže však po pár dnech zmizí a játra, ledviny, slinivka, žlučník, trávicí systém, močové i dıchací cesty jsou dokonale vyčištěné a jejich funkce je posílena.

Stejně vırazné jako detoxikační je i její antioxidační působení, díky němuž se organismus regeneruje a omlazuje. Kalísie má i silné antiseptické účinky, pomáhá chránit před infekcemi a urychluje hojení.

Doporučuje se ke zmírnění alergií i astmatu, dokáže do určité míry suplovat estrogeny, což ocení ženy v menopauze.

Je dobrım pomocníkem při odvykání alkoholu či nikotinu, zlepšuje mentální funkce, zklidňuje, prospívá kardiovaskulárnímu systému a prakticky všem vnitřním orgánům. Hovoří se i o její pozitivní roli při prevenci a léčbě nádorovıch onemocnění.

Příznivě působí i zevně – na popáleniny, drobné ranky, ekzémy a podobné kožní neduhy. Navíc obsahuje vitaminy C a řady B, vápník, železo i řadu stopovıch prvků a dalších zdraví prospěšnıch látek.