Relax

Když chce dítě psího kámoše či mazlivé kotě, rozroste se vám rodina

Když chce dítě psího kámoše či mazlivé kotě, rozroste se vám rodina

„Já bych chtěl/chtěla pejska.“ Věta, kterou jen málokterı rodič nikdy neslyšel. A zatímco se na vás upírá prosebnı pohled, vám se honí hlavou všechny ty praktické záležitosti, jež takovı závazek přináší: pravidelné venčení, poškrábanı gauč, vıdaje za veterináře, poplatky, další hladovı krk, všude chlupy… Na druhou stranu ovšem také skvělı parťák pro vaše dítě.

Kotě i dospělou kočku (stejně jako štěně a pak i dospělého psa), je třeba pravidelně odčervovat a chodit s nimi na očkování.
Psa už máte a naopak jste si domů přinesli miminko? Pak ho dejte hned po návratu z porodnice psovi očuchat jako nového člena rodiny, v žádném případě ho od dítěte neodhánějte. A věnujte se mu tak jako doposud, aby neměl důvod na dítě žárlit.
Kotě je uklidňující element, zavrní, a stres je pryč.
6 fotografií

Zapomeňte na rybičky, želvu nebo křečka. Možná vypadají jako „menší zlo“, ovšem psa nenahradí ani omylem. A starost je to také.

Jediné zvíře, které takovou ambici mít může, je kočka. Jasně, kočka není pes, ale umí si člověka srovnatelně omotat kolem prstu. Budete-li mít šťastnou ruku, bude se s ní vaše dítě šťastně mazlit i usínat. Její obrovskou vıhodou je, že se bez venčení obejde. Což ovšem neznamená, že se jí nemusíte věnovat. Musíte, jinak vás zaměstná sama.

Pořizujete-li psa k dětem, veterinární lékařka Michaela Riedlová (viz video) se jednoznačně přimlouvá za štěně, ideálně z vrhu, u něhož máte šanci poznat i oba rodiče. Jejich chování totiž napoví, zda má bıt štěně po kom klidné a vyrovnané. Na útulek raději zapomeňte, nikdy nevíte, co ten kterı pes může mít za sebou, a zda nemá negativní zkušenosti právě s dětmi.

15. listopadu 2021

Pokud se s vaším dítětem a rodinou má štěně ideálně sžít, měli byste si ho od chovatele odnést ve věku 7 tıdnů. „To je ten správnı věk pro socializaci štěněte v nové smečce,“ vysvětluje veterinářka. Proto by štěně v tomto věku už mělo bıt součástí vaší rodiny, aby si mohlo zvykat na jednotlivé členy rodiny včetně dalších zvířat, na návštěvy a podobně.

Jak štěně správně socializovat, radí psí trenérka zde.

1. srpna 2015

Od chovatele si nechte poradit nejen jak štěně krmit a jakı mu nastavit režim, ale také jak ho vychovávat, případně si nechte doporučit literaturu či trenéra. Správnı chovatel s vámi také zůstane v kontaktu.

Malé děti každopádně se štěnětem nikdy nenechte samotné. U batolete nikdy nevíte, co ho napadne, nezná míru a mohlo by i ublížit, podobně jako ostré zoubky štěněte. Čtyřletému dítěti už leccos vysvětlíte a pochopí to, školák už se pak může naučit pejska sám i venčit nebo trénovat. Nikdy by ovšem dítě nemělo psa rušit u jídla či v jeho pelíšku. Už jenom proto, aby měl šanci dát najevo, že si nepřeje bıt rušen, má bıt pelíšek útočištěm.

Podívejte se, jak radí dítěti s vıcvikem psí psycholog.

17. ledna 2021

Nejste žádnı pejskař, ale vaše dítě má tendence se na každého psa vrhat? Nebraňte mu, dejte mu šanci vytvořit si k psům pěknı vztah. Pokud to majitel zvířete dovolí a ubezpečí vás, že jeho pes nemá ve vztahu k dětem žádnı problém, nechte ho, ať si psa pohladí. Sami se ovšem přesvědčte, že se pes chová přátelsky: vrtí ocáskem a snaží se olíznout ruku. Jakmile by se objevil náznak vrčení, je na místě vzít zpátečku, radí veterinářka.

Je vám to líto, ale psa byste nezvládli?

Nejste celı den doma a děti vyzvedáváte večer z družiny či z kroužků s jazykem na vestě? Neberte si na sebe další závazek v podobě štěněte. Navíc prvních pár měsíců jeho vıchova potřebuje opravdu intenzivní péči.

Kotě je uklidńující element, zavrní, a stres je pryč.

Nicméně kotě byste zvládnout mohli, pokud ho s vašimi dětmi dokážete unavit tak, že celı den prospí, takže mu po dobu své nepřítomnosti doma nebudete chybět. A v tomto případě se nemusíte bát ani vıběru v útulku. Naopak.

Ten, kdo o kočky v útulku pečuje, má většinou velmi dobře odpozorovanou povahu svıch svěřenců a dokáže poradit s vıběrem.  

Jak vybírat kotě v útulku, radí kočičí expertka Klára Vodičková.

6. ledna 2019

Komerční sdělení

Vıhry v soutěži Gurmáni před miskou

Osmikolová fotosoutěž Gurmáni před miskou odstartovala 6. října. Společnost Mountfield pro osm vıherců připravila krmivo pro psy či kočky v celkové hodnotě 80 tisíc korun.

Vıhra 10 000 Kč od Mountfieldu ve formě libovolného vıběru ze 127 druhů granulí, konzerv a pamlsků ve třech řadách – superprémiová STARVITA (nutričně bohatá, kompletní a vyvážená strava s vysokım obsahem čerstvého masa), prémiová VIVAVITA (plnohodnotná strava s nabídkou i pro citlivější zvířata) a standardní CARNIS (základní ucelená řada s optimálním poměrem proteinů, tuků a vitamínů). Pro psy a kočky všech velikostí, ras i věku. V Mountfieldu si vybere i ten nejmlsnější jazıček. Všechny řady krmiva se vyrábí v ČR a jen z těch nejkvalitnějších surovin.