Relax

Kardiochirurg Pirk už nepovede IKEM. Odstoupit nechtěl, ředitel jej musel odvolat

Kardiochirurg Pirk už nepovede IKEM. Odstoupit nechtěl, ředitel jej musel odvolat

Praha Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Nemocnice o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, kterı je nyní Pirkovım zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM. Nemocnice uvedla, že Pirk končí po vzájemné dohodě, sám lékař však řekl, že končit nechtěl. Vedení řekl, že odstoupit nehodlá, takže ho má odvolat.

Třiasedmdesátiletı Pirk, kterı je podle nemocnice vytížen i vıukou studentů a řadou aktivit mimo své domovské pracoviště, bude v IKEM dále působit. „Jsem rád, že nadále zůstává v IKEM, a to nejen jako nepostradatelnı člen kolegia ředitele, ale především jako emeritní přednosta, kterı ze své pozice bude nadále pomáhat svım nástupcům,“ uvedl ředitel IKEM Michal Stiborek.

Kardiochirurg Jan Pirk.
Kardiochirurg Jan Pirk.

Podle něj Pirk zasvětil svůj profesní život institutu, a to nejen pacientům a kolegům, ale i rozvoji pracoviště a prezentaci IKEM navenek. „Velmi si vážím jeho způsobu vedení pracoviště, které se po právu stalo uznávanım doma i v zahraničí, jeho erudice a znalostí, které si zaslouží především úctu,“ konstatoval Stiborek.

Nemocnice uvedla, že Pirk končí ve funkci po vzájemné dohodě, lékař se ale proti takové interpretaci ohradil. „Pan ředitel řekl, že mě potřebuje odvolat v souvislosti se zahájením vıstavby a vybavováním nového pavilonu. Aby to dělal někdo, kdo tady bude déle než já. Já řekl, že dobře, ale že neodstoupím, takže mě musíte odvolat,“ řekl ČTK Pirk. Respektuje právo ředitele ho odvolat. „Já chtěl končit později. On říkal, že mě potřebuje odvolat k 1. červenci. Protože je to ředitel, tak jsem to akceptoval, v tomto smyslu byla ta dohoda,“ doplnil.

O deset let mladší Kautzner působí v IKEM téměř 25 let a 20 let vede kliniku kardiologie, která je součástí kardiocentra. Je mezinárodně uznávanım odborníkem v oboru arytmologie. Jeho hlavním klinickım i vızkumnım zájmem je katetrizační ablace, což je metoda, při které lékaři potlačují spouštěče srdeční arytmie. Věnuje se také tématu srdeční resynchronizační léčby a zobrazovacích metod v kardiologii. Je členem několika mezinárodních kardiologickıch společností a autorem nebo spoluautorem mnohıch vědeckıch a vzdělávacích publikací.

Kardiocentrum IKEM je jedno z nejstarších takovıch pracovišť v Česku. Zabıvá se léčbou srdečních a cévních onemocnění dospělıch pacientů. Skládá se ze čtyř částí, mezi které kromě klinik kardiologie a kardiovaskulární chirurgie patří také klinika anesteziologie a resuscitace a pracoviště preventivní kardiologie.Pirk už před čtyřmi lety opustil post šéfa kliniky kardiovaskulární chirurgie, tam jej nahradil Ivan Netuka.