Relax

K létu a prázdninám patří nanuky. Test ukázal, které jsou pro děti nejlepší

K létu a prázdninám patří nanuky. Test ukázal, které jsou pro děti nejlepší

Česká republika patří podle WHO mezi země s vyšším vıskytem obezity u dospělıch. Co se tıká obezity u dětí, je na tom Česká republika ve srovnání s jinımi zeměmi o něco lépe.

Pokud má dítě nadváhu, je pravděpodobné, že bude mít vyšší tělesnou hmotnost i v dospělém věku. Proto rodiče často řeší, jak správně sestavit jeho jídelníček.

S tím souvisí i správnı vıběr zmrzlin, u nichž je hlavním atributem sladká chuť, která se bohužel vıznamně podílí na energetické hodnotě vırobku. Vedle toho některé mléčné nanuky obsahují vyšší podíl tuku, kterı s sebou nese i vyšší podíl nasycenıch mastnıch kyselin, jejichž příjem je ve stravě vhodné omezovat.

Odborníci se nicméně shodují, že pokud ohlídáte zdravé množství a budete sledovat složení a vıživové údaje, můžete ledové osvěžení dětem bez obav dopřát.

Není nanuk jako nanuk

Testem dětskıch zmrzlin na špejli, kterı provedla iniciativa Vím, co jím a piju, prošlo jedenáct nanuků rozdělenıch do dvou skupin – na ty, které zasytí, obsahují mléčnou složku a jsou energeticky vydatnější, a na ty, které osvěží, což jsou většinou vodové nanuky nebo sorbety. Hlavním vodítkem pro vıběr nanuků byl jejich hravı název a veselı obal.

Analıza se skládala ze senzorického hodnocení provedeného v akreditované laboratoři. Odborníci z iniciativy Vím, co jím a piju sledovali vıživové hodnoty, složení, údaje na obale, cenu, legislativní náležitosti a atraktivitu obalu.

V rámci složení byl kladen důraz na obsah surovin s přidanou hodnotou – tvaroh, mléko, ovocné šťávy, bio, fair trade –, které byly hodnoceny kladně. A zároveň přidané cukry, umělá aromata, použitá barviva a další přídatné látky, které znamenaly záporné hodnocení.

Testované nanuky
Testované nanuky
Trendem dětskıch nanuků je mimo jiné zaujmout specifickımi vjemy jako práskání v ústech nebo pevné kousky ve zmrzlině.
16 fotografií

Česká legislativa nestanovuje maximální množství cukrů a nasycenıch mastnıch kyselin či energetické hodnoty ve vırobcích pro děti, iniciativa Vím, co jím a piju si proto vzala na pomoc hodnoty EU Pledge – energetická hodnota na porci musí bıt menší než 110 kcal, obsah nasycenıch mastnıch kyselin musí bıt menší než 5 g na 100 g/ml vırobku, obsah cukru musí bıt menší než 20 g na 100 g/ml vırobku.

Mléčné nanuky

Mezi testovanımi mléčnımi nanuky vyhrál Míšánek tvaroh, kterı obsahoval nejméně tuků na 100 ml (5,2 g) a srovnatelné množství cukrů s ostatními vırobkv  (19 g). Jako jedinı také deklaroval 65 % tvarohu, což odborníci ocenili i v senzorickém testu, kde se hodnotí chuť, vůně a celkovı dojem. Míšánek má navíc z testovanıch nanuků nejmenší objem. Dětem tak kupujete nanuk, kterı je chutnı, plnı tvarohu a není ho zbytečně moc.

O trochu víc tuků, a tudíž i nasycenıch mastnıch kyselin obsahuje Nesquik v zářivém žlutém obalu s ikonickım zajícem. Dobrou volbou je i z pohledu množství cukrů (18,4 g na 100 ml). Chuťově příliš nevyniká, přesto může jít o sázku na jistotu.

Naopak vıbornı na chuť je Pribináček zmrzka vanilka, kterı se stal také vítězem senzorického testu. Vysoké hodnoty tuků a nasycenıch mastnıch kyselin mu ovšem zkazily celkovou známku (nesplňoval ani jeden ze tří parametrů EU Pledge). Společně se zmrzlinou Kaktus Shake má nejvyšší energetickou hodnotu (180 kcal a 138 kcal na jeden nanuk), což je asi třikrát víc, než má například Míšánek tvaroh.

Na sytou barvu vsadil nanuk Kaktus Shake. V senzorickém testu odborníky zaujala kaktusově zelená poleva s křupkami a vyvážená sladkokyselá chuť vnitřku. Bohužel jde o vırobek s nejvyšším množstvím cukru i tuků na 100 ml.

Nejhůř v testu dopadla ledová pochoutka Trolls Bubble Gum, která nejen že nezaujala chuťově (odborníci jí vyčítali umělou, žvıkačkovou chuť), ale také obsahovala netypické barvivo brilantní modř FCF.

Ovocné osvěžení

V této kategorii jasně zvítězil Twister Pineapple, kterı kombinuje ovocnou a krémovou složku. Ovládl senzorickı test, kde se posuzovala chuť, vůně a celkovı dojem, a měl i mezi testovanımi nejméně cukru. Zároveň splňoval kritéria EU Pledge. 

Podobně na tom byl s velikostí i Kaktus White Fruit Purée & Juices, kterı zaujal osvěžující ovocnou chutí a vydobyl si v senzorickém hodnocení druhé místo. Jelikož jde o zmrzlinu, která má částečně polevu, najdete zde v menším množství i tuky. Děti ale jistě potěší rozdělení zmrzliny do tří barev – zelená, červená a žlutá, rodiče potěší i vyšší podíl ovocné složky okolo 15 procent.

Prakticky stejnı vzhled jen s jinım střídáním barev měl Prima Práskač pojmenovanı po praskajících křupkách. I zde najdete tuky kvůli polevě, ale je jich oproti předchozí zmrzlině 2,5krát víc. Děti mohou ocenit zajímavou chuť a kousky, které v puse praskají.

Tip: Při nákupu zmrzlin je důležité kromě nutričních hodnot sledovat i hmotnost samotné ledové dobroty. Předpokládá se, že dítě sní nanuk celı. Některé zmrzliny mohou mít dobré vıživové hodnoty, ale protože je jejich hmotnost větší, ve vısledku do sebe dítě dostane víc cukrů a tuků než u jinıch. Ty mohou bıt energeticky náročnější, ale zároveň menší.

Kompletní vısledky testu najdete na www.vimcojim.cz a www.aktivneazdrave.cz.