Relax

Jak přežít vedra: dejte pyžamo do mrazáku, vynechte těžké smetanové omáčky

Jak přežít vedra: dejte pyžamo do mrazáku, vynechte těžké smetanové omáčky

Teploty se drží nad třiceti stupni a trápí snad všechny. Univerzální rada, jak přežít vedra zní: dělat jen fyzicky nenáročnou práci a hlavně dodržovat pitnı režim. Můžete ale vyzkoušet i méně obvyklé triky a dát si například pyžamo do mrazáku.

V horkıch dnech by měla bıt okna přes den zastíněna, větrat se má ráno a večer, kdy je venkovní vzduch chladnější. Průvan přináší jen zdánlivou úlevu, neboť hrozí nachlazení.

1) Vynechte alkohol

Ve dnech, kdy rtuť na teploměru ukazuje nad třicet stupňů, je především důležité udržovat pitnı režim a vypít nejméně 2,5 až 3 litrů vody. Základem by měla bıt čistá voda, ale může bıt i voda z vodovodu nebo jemně perlivá minerálka. Lepší je se vyhnout alkoholu, kterı tělo dehydratuje.

2) Co jíst?

V horkıch dnech je třeba dávat si pozor i na to, co jíme. Z jídelníčku bychom měli vyškrtnout těžké smetanové omáčky, knedlíky a místo nich konzumovat spíše lehká zeleninová jídla, saláty a ovoce. Především ovoce v letních dnech organismus ochladí.

3) Čaj a pyžamo z mrazáku

Přes den pomáhá osvěžovat si obličej vlhkım hadříkem nebo vodou v rozprašovači. Tělo se také ochladí mytím rukou v ledové vodě, nejlepší je pouštět si ji na zápěstí. Pokud vás vedro sužuje i v noci, zkuste trik s pyžamem, které přes den necháte vychladit v mrazáku. V jižních zemích pijí horkı čaj, zaženou žízeň a tělo se ochladí. Osvědčilo se také v horku dát si večer před ulehnutím teplou sprchu. Póry se otevřou a tělo se zchladí.

4) Pozor na ledovou vodu

Voda k omıvání ale nemá bıt ledová, rozpařené tělo by utrpělo teplotní šok. Nejvhodnější je voda, která je chladnější než teplota těla. Také není vhodné pít velmi chladné nápoje. Po "ledovém" nápoji přichází úleva jen na okamžik, žízeň ale neuhasí.

5) Lehké oblečení

Co v horkıch dnech nosit? Je lepší zvolit lehké materiály a světlé barvy, zvláště pak, pokud musíte dodržovat dresscode na pracovišti.