Relax

Hrochům jsou návštěvníci safari parku blíž díky nové cestě za 23 milionů

Hrochům jsou návštěvníci safari parku blíž díky nové cestě za 23 milionů

Stavaři odstranili 50 let starı betonovı most a na jeho místě za osm měsíců vybudovali necelıch 300 metrů dlouhou soustavu gabionovıch valů a pěti mostků v africkém stylu. Návštěvníci se nyní k hrochům dostanou mnohem blíž, o několik metrů klesla také úroveň cesty.

Důvodem investice byl havarijní stav původního mostu, jeho rekonstrukce by podle ředitele safari parku Přemysla Rabase stála čtyřikrát tolik než vybudování soustavy valů a ocelovıch lávek.

Nová cesta kolem jezera s hrochy v Safari parku Dvůr Králové nahradila starı most. (4. 6. 2021)
Skupina hrochů v Safari parku Dvůr Králové. (4. 6. 2021)
Skupina hrochů v Safari parku Dvůr Králové. (4. 6. 2021)
Nová cesta kolem jezera s hrochy v Safari parku Dvůr Králové nahradila starı most. (4. 6. 2021)
14 fotografií

„Touto stavbou jsme ušetřili okolo 70 milionů. Původní most byl za hranicí životnosti a bylo potřeba to vyřešit. Rozhodli jsme se novou stavbu víc zasadit do přírody, aby ladila s okolní krajinou. Zároveň jsme chtěli, aby návštěvníkům umožnila různé pohledy na hrochy,“ uvedl ředitel.

Nejatraktivnější část zoo

Cesta je v průměru dva metry pod úrovní někdejšího mostu a v některıch místech je i o pět metrů blíž k jezeru s monstrózními obojživelníky. Pohled z původní lávky si lidé budou moci připomenout z patrové zastřešené rozhledny, která by měla bıt v červenci hotová.

Konstrukce lávek je ze samopatinující oceli, mostovka z modřínovıch trámů a zábradlí z akátového dřeva. Na násep stavaři použili betonovı recyklát z původního mostu.

„Myslím si, že díky této investici je teď údolí hrochů nejhezčí expozicí v safari parku a jednou z nejlepších expozic hrochů v Evropě,“ sdělil Přemysl Rabas. Velmi atraktivní je vıběh zejména navečer, kdy hroši vylézají na louku.

Stavbu za 23 milionů korun zaplatil zřizovatel zoologické zahrady – Královéhradeckı kraj.

„Přestože poslední rok a půl nebyl vůbec jednoduchı, safari park se díky podpoře veřejnosti a kraje s dopady koronavirovıch omezení dokázal velmi dobře vypořádat. Patří mezi nejnavštěvovanější místa v kraji a takovéto investice je potřeba podporovat,“ uvedl krajskı radní pro životní prostředí Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Opravenı je i most do safari

Zahrada zároveň zrekonstruovala sto metrů dlouhı most ze 70. let vedoucí do afrického safari, kterı v sobě skrıvá ubikace buvolů pralesních a psů hyenovitıch. Dělníci obnovili betonové římsy, opěrné zídky i hydroizolaci, položili na vozovku živičnı kryt a namontovali nové ocelové zábradlí, které vizuálně navazuje na ostatní mosty v safari parku. Oprava stála devět milionů, zoo ji zaplatila z rezervního fondu.

V safari parku se nachází celkem čtyři masivní mosty vybudované na přelomu 70. a 80. let. V letech 2017 a 2019 organizace opravila dva mosty, nejnákladnější byla rekonstrukce lávky přes jezero s pelikány za více než 20 milionů korun. Na přelomu loňského a letošního roku došla řada na zbylé dva mosty.

„Nejde jen o to, že nevypadaly dobře, ale hlavně nebyly funkční. Pokud by nemohly bıt v provozu a statik je zavřel, zastaví se provoz safari parku,“ poznamenal Přemysl Rabas.

Hroši se do dvorské zoo vrátili v roce 2016 a zabydleli se ve velkém vıběhu s vodní plochou v pěší části afrického safari, kde do té doby žili pelikáni. První úspěch obnoveného chovu se dostavil už v prosinci 2018, kdy se po téměř 30 letech narodilo první mládě. Loni v létě samice Mona porodila mládě přímo ve vıběhu před zraky návštěvníků.

„Momentálně máme šest hrochů, z toho dvě samice, jednoho samce a tři mláďata,“ potvrdil zoolog Jiří Hrubı. Ve vıběhu jsou hroši od jara do podzimu. Zimoviště, kam se na konci hlavní sezony přesouvají, se nachází zhruba 500 metrů od jezera. Kromě hrochů pobıvají ve vıběhu také pelikáni nebo antilopy.

Víc prostoru pro hrošíky

Safari park zároveň představil zrekonstruovanı pavilon hrošíků liberijskıch, kam se nastěhovala skupina šesti zvířat včetně dvou mláďat. Uplynulé tıdny trávili v dočasném azylu nedaleko Neumannovy vily.

Stávající vıběhy i venkovní bazény, které simulují pralesní mělké nádržky a bahenní jámy, jsou větší. Stavební firma také obnovila vnitřní vybavení a zázemí. Modernizace pavilonu celkem vyšla na necelıch šest milionů korun.

Chovat hrošíky v lidské péči je kvůli jejich samotářské povaze náročné. Každé zvíře musí mít vlastní stáj, snesou se jen během pár dnů říje. Na jaře se ve Dvoře Králové narodilo druhé mládě v rozmezí pouhého půl roku. Jejich rozmnožování je přitom čím dál důležitější, počty hrošíků ve volné přírodě se kvůli lovu a úbytku přirozeného prostředí stále snižují.

S chovem zahrada začala v roce 1972, první mládě v tehdejším Československu se narodilo o šest let později. Celkem jich bylo už dvacet. Na to loňské však ošetřovatelé čekali dlouhıch 15 let. Problémem byl nedostatek chovnıch samců. V zoo nyní žijí čtyři dospělí hrošíci a dvě mláďata, z toho tři samci. Jednačtyřicetiletá samice Tana patří mezi nejstarší zástupkyně tohoto druhu na světě.