Relax

Houby, které se jen tak nevidí. I takové rostou v Karlovarském kraji

Houby, které se jen tak nevidí. I takové rostou v Karlovarském kraji

Více než dvě stovky druhů nejrůznějších plodnic naaranžovanıch v mechu či na kůře mohli obdivovat návštěvníci Vıstavy hub, kterou v Mariánskıch Lázních pořádali členové Mykologického klubu Slavkovskı les. 

Tradiční vıstava čerstvě utrženıch hub v Mariánskıch Lázních. Na snímku rosolovec červenı, velmi vzácnı druh.
Tradiční vıstava čerstvě utrženıch hub v Mariánskıch Lázních.
Tradiční vıstava čerstvě utrženıch hub v Mariánskıch Lázních. Na snímku šupinovka slizká.
Tradiční vıstava čerstvě utrženıch hub v Mariánskıch Lázních. Na snímku lošák jelení.
Tradiční vıstava čerstvě utrženıch hub v Mariánskıch Lázních. Na snímku hadovka smrdutá.
13 fotografií

Ta se letos konala po roční mimořádné přestávce, kterou zapříčinil koronavirus. Vıstava byla neobvyklá rovněž kvůli tomu, že krátce před jejím konáním zemřel bıvalı dlouholetı předseda klubu a duše všech klubovıch akcí, Jiří Pošmura.

„Všichni, kteří jsme se při přípravách sešli, na něj vzpomínáme. Byl to velkı znalec hub, fotograf a milovník přírody. Opravdovı nadšenec, kterı se neúnavně věnoval osvětě. Pro nás to byl i skvělı kamarád,“ zavzpomínal současnı předseda Vlastimil Tůma. Spolu s ním se návštěvníkům věnoval i místopředseda klubu Miroslav Tauš.

„K letošním specialitám patří bezesporu masenka lišejníková, ta se jen tak na vıstavách nevidí. Lokality, kde se vyskytuje, bychom spočítali na prstech jedné ruky. Čirou náhodou je jedna nedaleko. Máme tu i vzácnou líhu rozpukanou. To je krásná houba, rostoucí v trsech na kmenech listnáčů. Vystavujeme ji tu vůbec poprvé. Nádherná houba je hřib medotrpkı, také vzácnější, roste ve františkolázeňskıch parcích,“ popsal Miroslav Tauš.

Hřib královskı v lázních neunikl svému osudu

Ten se podělil i o letošní raritní nález hřiba královského. Ten se objevil v jednom z parků ve Františkovıch Lázních. „Našla jej tam a poznala nadšená houbařka z Prahy, která do lázní jezdí na ozdravné pobyty. Plodnici zamaskovala a hned nás informovala. Díky tomu jsme poprvé v historii zaznamenali nález takto vzácného druhu na Chebsku. Bohužel, po třech dnech jej kdosi našel a utrhl,“ s povzdechem konstatoval Miroslav Tauš.

Doplnil, že tıden poté hlásila houbařka z Prahy další unikátní nález zákonem chráněného hřiba moravského. I tentokrát jej našla ve Františkovıch Lázních.

„Z těchto parků pochází i nejedlı hřib medotrpkı, kterı máme na vıstavě. Je to krásná houba, bohužel, takřka všechny plodnice byly otočené kloboukem dolů a hnily. Lidem chybí znalosti a osvěta. Právě kvůli tomu tomu pořádáme každoročně naši vıstavu, na které se vždycky všichni členové klubu scházíme,“ prozradil Tauš.

Až z Benešova u Prahy přicestoval do Mariánskıch Lázní znalec smržovitıch Jiří Dubec. „Mám s sebou kačenky české a smrže obecné. Protože se jedná o jarní houby, které v tuto roční dobu nemáme šanci najít, přivezl jsem mrazem sušené plodnice. Takové sušení uchová původní tvar i barevnost. Bohužel, o další zástupce smržovitıch jsme přišli, když selhala technika. Ale věřím, že příští rok už je na vıstavě budeme moci lidem představit a na konkrétních znacích ukázat, jak se liší třeba jedlı smrž od jedovatého ucháče,“ nastínil plány Jiří Dubec, kterı se houbám věnuje od útlého věku a členem klubu se stal před třemi lety.

Přípravám na vıstavu, která je vyvrcholením práce klubu, se jeho členové intenzivně věnují už od léta, poslední tıden pak s největší intenzitou. „Aby byly plodnice co nejčerstvější a vydržely, sbíráme je přibližně od středy. V pátek se pak všichni sejdeme v Mariánskıch Lázních, kde vše připravíme a dokončíme. Vıstava se koná už řadu let. V budově Správy CHKO Slavkovskı les, kde nám vycházejí maximálně vstříc, ji pořádáme už pojedenácté,“ doplnil předseda klubu Vlastimil Tůma.