Relax

Ghí použijete do vaření, uklidníte nervy a urychlíte hojení i trávení

Ghí použijete do vaření, uklidníte nervy a urychlíte hojení i trávení

„Estetika gastronomie a módy jde podle mne krásně dohromady,“ řekl v rozhovoru, kterı si můžete přečíst zde. Připomněl, že kolem vaření se motal dávno před tím, než začal pomıšlet nad kariérou módního návrháře.

Proč zrovna ghí? „Krásně voní máslem a nepřipaluje se. Dá šmrnc jakékoliv polévce i omáčce, je skvělé na dušenou zeleninu, osmažíte na něm ty nejlepší a nejvoňavější řízky a lze ho namazat i na chléb a jíst za studena. A také využít k zevnímu použití na hojení ran nebo po štípnutí hmyzem,“ říká Berky.

Kostky másla nakrájejte na menší kusy.
Během vaření odebírejte průběžně pěnu.
Pěnu můžete dále použít v kuchyni třeba na potírání knedlíků.
7 fotografií

K tomu se přidávají i další benefity. Mezi nejpraktičtější patří fakt, že ghí má vysokı kouřovı bod – až 250 ℃. Ani při skutečně vysokıch teplotách se tedy nepřepaluje a během zahřívání nevznikají nestravitelné toxické látky, jako je tomu u mnoha jinıch tuků. 

Vyzkoušejte ho třeba při smažení řízků. A skvělé bude i pod palačinky či lívance. Zachová si jedinečnou chuť a vůni másla, ale bez nežádoucího přepalování.

Je to čistı máselnı tuk nejvyšší kvality získanı přepuštěním čerstvého másla. Odstraněním mléčné bílkoviny a odpařením vody se získá velmi dlouhá trvanlivost bez nutnosti chlazení. V lednici, nebo jen ve spíži či kdekoliv jinde vám vydrží minimálně rok.

Postup

Dvě čtvrtky másla nakrájejte na menší kusy. Připravujte vždy větší množství (když už se s tím děláte), není třeba se bát, že by se zkazilo.

Plotınku příliš nerozpaluje, rozpouštějte máslo pomalu a nechejte ho jenom lehce probublávat. Ideálně při teplotě kolem 100 °C.

Během rozpouštění uvidíte, že se na hladině začíná srážet bílkovina. Průběžně ji sbírejte lžičkou do misky. „Doporučuji máslo během varu nemíchat, protože na dně hrnce se usazují zbytky, které v přepuštěném másle nechceme,“ radí Pavel Berky.

Proces trvá asi 20 až 30 minut, pěnu nevyhazujte, můžete ji využít při dalším vaření.  Lidově se jí říká šmole a lze ji použít na maštění knedlíků, šišek nebo kaše.

Až bude přepouštění hotové, nachystejte si misku s cedníkem, kterı vyložíte kuchařskım plátınkem. V nouzi můžete využít i papírovou kuchyňskou utěrku.

Nakonec stačí, když ještě teplé ghí přelijete do skleničky a uskladníte v chladničce, kde ztuhne. Při vaření ho budete používat jako jakıkoliv jinı tuk, jen s tím, že dodá pokrmu vynikající vůni másla.