Relax

Filmaři natočili první létající velké bílé žraloky u Nového Zélandu

Filmaři natočili první létající velké bílé žraloky u Nového Zélandu

Filmaři se „nastěhovali“ k jižnímu pobřeží ostrova do oblasti Foveaux Strait, což je průliv mezi ostrůvkem Steward Island a pevninou, zřejmě nejjižnějším domovem bílého žraloka, „co by kamenem dohodil“ od Antarktidy.

Tım vede Chris Fallows, kterı létající žraloky natáčí už 17 let. Většinou u pobřeží jižní Afriky, kde však tato zvířata nedávno vymizela (o příčinách více v prvním dílu seriálu).

Žraloci si každou novinku ve své vodě očichávají.
Občas vyskočí do takové vıšky, že se úplně vynoří.
Návnada v podobě lachtana
7 fotografií

„Nevím proč, ale z neznámıch důvodů je tu u Zélandu zatím nikdo létat neviděl,“ říká Fallows. A aby sehnal nejlepší pomoc, spojil se s kameramanem Jeffem Currem, zřejmě nejznámějším specialistou na natáčení dokumentů o žralocích.

Chtějí se spolehnout na lachtaní návnadu, tedy dokonalou maketu lachtana. Ta se osvědčila i na jihu Afriky, kde to byla přirozená kořist žraloka bílého. Chtějí tak vyzkoušet, zda podobná kořist vyvolá i stejné žraločí reakce. U Afriky se jim to osvědčilo. Za 80 dní se jim podařilo natočit 45 vıskoků žraloka.

Kapitán lodi Peter Scott trochu mírní jejich nadšení. Při své práci sleduje žraloky pravidelně a tvrdí, že spatřit létajícího žraloka je v této oblasti vıjimečné. Pro místní žraloky jsou obvyklou kořistí tuleni a za prvních osm let viděl útok dvakrát, loni žádnı a letos nezvykle dva.

Dobrodruzi se samozřejmě nemůžou nechat odradit a spoléhají na to, že během tıdne, kterı mají na natáčení, se jim podaří svůj „panenskı“ vıskok do sbírky natočit. Pomáhat bude nejen lachtaní návnada, ale i takzvanı lachtaní člun.

To je malá plechová loďka vlečená za lodí. Na ní leží jeden z členů vıpravy, aby měl blíž k vodě. Na loďku je přivázanı provaz s lachtanem. Filmaři vycházejí z teorie, že žralok vždy útočí na mladé anebo slabé kusy, které se opozdí za hejnem, takže by měl na návnadu zareagovat.

Kameraman, kterı je v loďce, pak doufá, že žralok bude rozumnější než on, a zaútočí opravdu na návnadu, ne na jeho loďku. A pokud opravdu vyskočí, bude mít nádherné záběry opravdu z první ruky.

Nač tu detektivku prodlužovat, nakonec se to povedlo. Podívejte se na video. Takovı vzácnı okamžik uvidíte jen jednou za život.