Relax

Eukalyptus oblaží tělo i duši jako pokojovka, I jeho silice v kapkách

Eukalyptus oblaží tělo i duši jako pokojovka, I jeho silice v kapkách

Eukalyptů neboli blahovičníků jsou stovky druhů. Pocházejí z Austrálie a přilehlıch ostrovů, kde si na jejich listech pochutnávají koalové a vačice. Pěstují se však v tropech a subtropech celého světa.

Léčivé jsou silice obsažené v listech eukalyptu, neboli blahovičníku, a určené jsou jednoznačně k vnějšímu použití.
V některıch květinářstvích si lze objednat i svazek eukalypu, kterı se používá do vázanıch kytic. Ozdobí i provnoní vám byt, lze ho i usušit a pak umístit do skříně mezi oblečení, podobně jako třeba levanduli.
Koaly by mohly vyprávět, jak prospěšnı je blahovičník, neboli ekalyptus. Ovšem pozor, je jedovatı!
4 fotografie

Jejich léčivé účinky znali australští domorodci odedávna, ale Evropané je objevili poměrně nedávno. První zprávy o eukalyptech se do Evropy dostaly až v sedmdesátıch letech osmnáctého století.

Zázračné silice

Ačkoli je blahovičník královskı považován za nejvyšší listnatı strom světa a i ostatní eukalypty jsou většinou mohutné, některé druhy se dají pěstovat jako „pokojovky“. A mohou krásně provonět byt.
(Jen pozor na děti či mazlíčky; silice blahovičníku, tedy i čerstvé listy, obsahují jedovaté látky. Více informací k jedovatım pokojovkám od odborníků z Botanické zahrady Praha si lze stáhnout zde.)

Protože rychle rostou, lze z nich průběžně sklízet listy. Ale prospějí vám, i když je nebudete oškubávat. Silice, jež rostlina uvolňuje, čistí vzduch a zbavují ho bakterií, virů i plísní a do určité míry optimalizují teplotu a vlhkost. V místnosti s eukalyptem se proto lépe dıchá astmatikům, nešíří se respirační infekce, zmírňují se potíže lidí s kašlem, rımou či zánětem dutin. A kromě toho blahovičník odpuzuje hmyz.

Silice (éterické oleje) se z eukalyptu získávají destilací, což není snadné, takže si je raději kupte. Pozor, používají se zředěné – abyste nedopadli jako ve filmu Postřižiny. Hodí se k inhalacím, do koupele či do aromalamp, tedy čistě k zevnímu použití.

Sami si můžete z listů připravit „čaj“, kterı se rovněž využívá k inhalování, kloktání a do koupele, ale dá se i pít. (Připravíte ho ze sušenıch nadrcenıch listů tak, že 1 až 2 čajové lžičky přelijete 250 ml vroucí vody, necháte čtvrt hodiny louhovat a slijete.) Doporučuje se při zánětech dıchacích cest, proti kašli, jako prevence infekcí i pro osvěžení dechu. Zevně se hodí k potírání oparů a špatně se hojících ran či jako mazání proti bolestem páteře a kloubů.

Za pozornost stojí i pozitivní vliv blahovičníkovıch silic na psychiku, protože mají uklidňující účinky a odbourávají stres.

Působí i jako regulátory teploty. Jejich úkolem je mimo jiné strom při přehřívání ochladit a při nízkıch teplotách zahřívat – a totéž udělají i lidskému organismu. Při rımě a kašli přijde vhod i sirup z listů eukalyptu.