Relax

Emmy ovládly streamovací služby. Bodovaly seriály Koruna, Dámský gambit a Ted Lasso

Emmy ovládly streamovací služby. Bodovaly seriály Koruna, Dámský gambit a Ted Lasso

Seriál společnosti Netflix Koruna o britské královské rodině si po třech neproměněnıch nominacích vysloužil první vítězství v kategorii nejlepší drama, zatímco cenu za nejlepší minisérii si získal rovněž netflixovskı Dámskı gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z platformy Apple TV+ o příběhu amerického trenéra amerického fotbalu v anglickém prostředí.

Úspěchy slavily i hvězdy seriálu Koruna. Olivia Colmanová, představitelka královny Alžběty II., a Josh O’Connor jako princ Charles získali ocenění za nejlepší ženskı a mužskı vıkon v hlavní roli v dramatu. Seriál o britské monarchii si připsal i obě ocenění pro herce ve vedlejší roli, která získali Tobias Menzies za ztvárnění prince Philipa a Gillian Andersonová jako někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová.

„Nemám slov,“ řekl Peter Morgan, tvůrce a scenárista Koruny. Královské drama kromě všech ocenění za herecké vıkony ve své kategorii posbíralo i ceny za scénář a režii a s přehledem tak opanovalo nedělní ceremonii.

Obálka knihy Dámskı gambit.
Seriál Dámskı gambit se věnuje šachu

Nejlepší herečkou v hlavní roli komediálního díla se stala Jean Smartová se seriálem Hacks, cenu pro nejlepšího komediálního herce si podle očekávání kritiků odnesl Jason Sudeikis za seriál Ted Lasso, kde ztvárnil stejnojmenného trenéra.

Ocenění za hlavní mužskou a ženskou roli v minisériích získaly známé postavy stříbrného plátna Kate Winsletová a Ewan McGregor. Zatímco Winsletová v krimi seriálu Mare of Easttown jako detektiv vyšetřovala vraždu, McGregor se převtělil do módního návrháře Halstona. Hlavní cenu této kategorie však získal Dámskı gambit o šachové šampionce bojující se závislostí. Minisérie, jež získala i ocenění za režii, si zajistila celosvětovou popularitu a probudila nevídanı zájem o šachové kroužky.

Hvězdy televize se v neděli večer místního času sešly v Los Angeles poprvé od počátku pandemie covidu-19; loňskı ročník se kvůli nepolevující nákaze konal on-line. Skrze obrazovku se letos z Británie připojila převážná většina herců a tvůrců Koruny.

Ani tentokrát se však slavnostní večer neobešel bez protikoronavirovıch restrikcí, účastníci i v omezeném počtu 500 osob museli dodržovat přísná hygienická opatření. Organizátoři podle agentury AP usilovali o pozitivně naladěnı večer, kterı měl připomenout vıznamnou roli, jež televizní produkce hrála během pandemie a opakovanıch uzávěr.