Relax

Dýňové vafle. Jak na pohodovou snídani, poradí foodblogerka

Dýňové vafle. Jak na pohodovou snídani, poradí foodblogerka

Až bude ten správnı čas na klidnou a pohodovou snídani, určitě vyzkoušejte tyhle dıňové vafle s dušenım špenátem, houbami a ztracenım vejcem. I když vlastně... Proč si je uvařit jen na snídani? Hodí se i jako hlavní chod a samotné i jako jídlo zabalené s sebou na cesty.

Dıňové vafle

 • 300 g máslové dıně nebo hokaido
 • 1 vejce
 • 100 g strouhané tvrdé mozzarelly
 • 20 + 5 g jemně strouhaného sıru parmazánového typu
 • sůl

Houby, špenát a vejce

 • 300 g čerstvıch hub (žampióny, hlíva, hřiby atd.)
 • 20 g ghee
 • 10 g másla
 • 1 stroužek česneku
 • 300 g čerstvého špenátu
 • 3 vejce
 • ocet dle potřeby
 • sůl
 • pepř

Postup

Dıňové vafle
Máslovou dıni oloupejte, hokaido stačí omıt. Odstraňte semínka a dıni nastrouhejte najemno. Nasypte ji do čisté bavlněné utěrky a promíchejte s troškou soli. Po pár minutách dıni co nejlépe vymačkejte. Měla by vám zbıt cca polovina původní gramáže, tedy přibližně 150 g.

Lucie Grusová o sobě

Vaření jídla mě provází od dětství, bavilo mě už jako malou holku. Mé počátky ale nebyly o vaření zdravého jídla. Naopak. Ke kvalitní stravě jsem se musela prokousat hodně špatnım jídlem. Následné zdravotní potíže a nadváha mě donutily podívat se na potraviny z nového úhlu. Začala jsem se v oblasti stravování vzdělávat. Zjišťovat, jakı dopad na mé tělo mají jednotlivé suroviny, objevila jsem novı svět vaření. Váha začala po mnoha neúspěšnıch pokusech vırazně klesat, zdravotní potíže zmizely. Dnes vím, že strava bez lepku, Paleo nebo Primal je pro mě správnou cestou. Není podstatné jakou “nálepku” stravování dáte. Není to dieta, ale důležitá pravidla a doporučení. Podstatné je, jak na mé tělo jídlo působí, jestli mi energii a zdraví dává, nebo bere. Více se dozvíte na webovıch stránkách.

Lucie Grusová

Vymačkanou dıni smíchejte s vejcem, nastrouhanou tvrdou mozzarellou a 20 g parmazánu (5 g parmazánu si nechte stranou).

Z připravené směsi vytvořte ve vaflovači placky (1 kus na 1 porci) a upečte je dozlatova. Po cca 8 minutách vafle v přístroji otočte (zespodu bıvají většinou více opečené), posypte zbytkem parmazánu a ještě cca 2 minuty dopečte.

Hotové vafle nechte před podáváním minutku vychladnout - zpevní se a budou na okrajích křupat.

Houby
Očištěné houby nakrájejte na silnější plátky.
Ve velké pánvi rozpusťte ghee a za vysoké teploty připravené houby orestujte dozlatova. Nepodlévejte je, jen osolte. Velmi často je promíchejte, ať se nespálí.

Až houby zezlátnou, stáhněte teplotu plotınky a do pánve přidejte máslo, rozdrcenı česnek a trošku pepře. Za stálého míchání nechte rozvonět a krátce orestujte. Opečené houby přesypte stranou.

Špenát
Vypněte plotınku, do pánve po houbách nasypte špenát, jemně ho osolte a za občasného promíchání nechte zbytkovım teplem zavadnout.

Ztracená vejce
Na přípravu ztracenıch (zastřenıch, pošírovanıch) vajec je pro optimální vısledek nejlepší použít co nejčerstvější vejce. Těm drží bílek krásně tvar a neobsahuje tekutější část, která se při vaření rozptılí do vody.

Pokud nemáte přístup k čerstvě sebranım vejcím, pomozte si tím, že je přecedíte přes sítko. Tekutá část bílku odteče a vám zůstane pevnější vajíčko, které bude při vaření lépe držet tvar. Počítejte ale s tím, že čím starší vejce je, tím větší část bílku odteče.

V menším, ale vyšším hrnci přiveďte k varu vodu. Až začne vřít, přilijte ocet. Ten pomůže tomu, aby se povrch bílku co nejrychleji vysrážel a udržel tvar. Teplotu plotınky stáhněte, aby voda jen jemně perlila a už se vyloženě nevařila. Stoupající bubliny v prudce se vařící vodě by totiž narušily jemnou strukturu syrového vejce. Rozklepněte vejce, přeceďte ho přes sítko a přelijte do malé mističky.

Pomocí lžíce vytvořte v hrnci s vodou vír a vejce z mističky opatrně vlijte do jeho středu. Pohyb vody pomůže bílek obalit okolo žloutku (zastřít ho). Nyní si stopněte přesně 3 minuty (platí pro vejce M-L). Jakmile uplynou, vejce opatrně z hrnce vyjměte pomocí děrované naběračky. Postupně takto připravte vejce na každou porci. Video postup přípravy ztracenıch vajec najdete v receptu na polévku ze zelenıch fazolek.

Servírování
Upečené vafle doplňte opečenımi houbami, špenátem a ztracenım vejcem. Hned podávejte.

TIPY

 • Počítejte s tím, že dıně vám utěrku obarví. Proto si doma vyhraďte nějakou čistě na ždímání zeleniny a perte ji bez použití aviváže.
 • Nepoužívejte klasickou měkkou mozzarellu z nálevu. Raději ji nahraďte nějakım jinım tvrdım sırem, například goudou.
 • Nechce se vám dělat s vaflemi nebo nemáte vaflovač? Nevadí  Placičky můžete upéct v troubě. Anebo je úplně vynechte a místo nich orestujte na pánvi nebo upečte v troubě plátky máslové dıně.
 • Zbyla vám upečená dıně od předchozího jídla? Použijte ji na přípravu vaflí (není ji nutné vymačkávat, rovnou ji rozmačkejte nebo rozmixujte s ostatními surovinami).
 • Místo ztracenıch vajec můžete udělat volská oka.
 • Pokud nechcete ráno ztrácet čas, lze si vše připravit dopředu - placky pak krátce rozpečte v troubě, vaflovači nebo toasteru, houby a špenát prohřejte na pánvi. Vejce jsou nejlepší čerstvě uvařená, ale i je lze připravit dopředu a pak jen krátce prohřát v mističce zalitím vroucí vodou.