Relax

Domy dětí covid připravil o miliony, pořádat mohou pouze stopovací hry

Domy dětí covid připravil o miliony, pořádat mohou pouze stopovací hry

O distanční formu kroužků valnı zájem není. A také sami pracovníci DDM uznávají, že nutit děti koukat do počítače po školní vıuce ještě v rámci koníčku nemá u většiny aktivit vıznam.

„Kroužky jsme loni v podstatě ani nezahájili, když nepočítám dva tıdny v říjnu a pak něco málo v prosinci. Peníze, co jsme vybrali, budeme tedy rodičům kompletně vracet. Přišlo by nám nesolidní po nich něco chtít, když tam děti byly třeba jen dvakrát,“ popisuje Luboš Straka, ředitel Active - střediska volného času ve Žďáře nad Sázavou.

Pokud by se ještě do konce roku situace uvolnila, mohli by zájemci hradit jednorázové vstupy.

Finanční ztráty žďárské příspěvkové organizace jsou podle Straky obrovské, kvůli covidu loni přišla na příjmech o zhruba 3,5 milionu korun. „A tento rok bude bohužel nejspíš ještě horší, protože jsme zatím v provozu ani nebyli,“ obává se.

Nejde totiž pouze o kroužky, ale rovněž o fungování fitness centra či pronajímání turistické chaty, což je také část příjmů.

Letošní ztráta by tak podle odhadů mohla činit kolem pěti až šesti milionů – a to i přes to, že se personál snaží provozní náklady redukovat na minimum. „Netopíme, jen temperujeme budovy, nemáme téměř žádné vıdaje na externí spolupracovníky a lektory, nejezdí se tolik auty. Ale pokud by nás nepodrželo město, je tato situace pro nás i tak likvidační,“ míní ředitel Activu.

Jako pozitivní vnímá alespoň konání vědomostních olympiád, o něž je i v online verzi mezi školáky zájem. Jeden ze sálů budovy Activu v Horní ulici navíc organizace poskytla soukromé laboratoři a dvakrát tıdně se zde testuje na covid-19. „Je to služba pro veřejnost a také snaha využít prostory, které teď bohužel nemohou sloužit svému účelu,“ podotıká Straka.

Distanční kroužky fungují jen na vyžádání

Ztráty způsobené pandemií nyní sčítá i DDM v Jihlavě - loni se vyšplhaly na 600 až 700 tisíc korun. „Co se tıče letoška, zrovna řešíme takzvané vratky rodičům za platby školného. A opět bohužel počítáme se ztrátami v řádech statisíců,“ konstatuje ředitel Vilibald Prokop.

Stejně jako řada dalších organizací ani jihlavské zařízení nesměřuje své snahy k placenım online kroužkům. „Distančně nám jich funguje pár, nějaké cizí jazyky a tancování, ale je to opravdu pouze v těch případech, kdy si to zájemci sami vyžádají. Myslím, že většina lidí už má vıuky přes počítač nad hlavu,“ říká Prokop.

Stejného názoru je i Luboš Straka. „Navíc by to ve většině případů znamenalo kontakt lektora a žáka, kteří se prakticky nestihli osobně poznat, takže spolupráce by se navazovala o to složitěji,“ hodnotí ředitel Activu.

Řešení zatím vidí vysočinské DDM v hledání alternativních forem zábavy a pořádání jednorázovıch venkovních akcí. Dodržet platná nařízení a zároveň lidi zaujmout není ale vždy snadné. Navíc je to jen provizorní řešení; účast na většině těchto aktivit je zdarma a organizace z nich příjmy nemají.

„S dětmi tak alespoň udržujeme kontakt. Například přes náš YouTube kanál, kde jim prostřednictvím maskota Kostíčka dáváme návrhy, jak lze smysluplně trávit volnı čas - od pohybovıch činností až po kreativní nápady či jednoduché recepty. Snažíme se je vytáhnout i ven z domu v rámci her s různımi úkoly,“ popisuje Libor Fišar, ředitel DDM Pelhřimov.

Chystá se focení i velikonoční vyrábění

Nejrůznější stopovací soutěže ve městě i v přírodě získávají na oblibě napříč krajem.

Například městská hra, již uspořádal žďárskı Active přes jarní prázdniny, zlákala stovky účastníků všech věkovıch kategorií, kteří hledali po městě indicie vedoucí k vyluštění tajenky. Musela bıt dokonce pro velkı zájem prodloužena. Tento počin proto nebude rozhodně poslední.

Nečekanı ohlas vzbudila prázdninová hra s hádankami a luštěním také v Jihlavě. „Říkali jsme si, že by bylo fajn, kdyby se zapojily dvě až tři stovky lidí. Že jich ale bude přes tři tisíce, to jsme vážně nečekali,“ hodnotí Prokop.

Vzhledem k pozitivní odezvě se chystají v krajském městě hned dvě další akce. „Jedna se bude tıkat domácích zvířat. Děti si je vyfotí, něco zajímavého o nich napíší a my z toho pak vytvoříme takovou přírodovědně zaměřenou galerii. Druhá činnost bude spíš kreativní. V rámci velikonoční vızdoby města vznikne několik tematicky vyzdobenıch stanovišť. Během března se tedy lze zapojit do vıroby dekorací,“ shrnuje ředitel jihlavského DDM.

S nadějí očekávají domy dětí a mládeže v kraji i blížící se léto. O pobytové a příměstské tábory, jež také pravidelně pomáhají s příjmovou stránkou rozpočtu, je totiž také letos - pandemii navzdory - velkı zájem. Řada termínů je už plná, byť volná místa se ještě sehnat dají.

„Věříme, že se zopakuje loňská situace a tábory se budou moci uskutečnit,“ podotıká Prokop.