Relax

Do sbírky Muzea Točná přibude stíhačka Hawker Hurricane. Bojovali v ní českoslovenští letci

Do sbírky Muzea Točná přibude stíhačka Hawker Hurricane. Bojovali v ní českoslovenští letci

Praha Sbírku pražského Leteckého Muzea Točná rozšíří stíhací letoun Hawker Hurricane, na kterém za druhé světové války létali českoslovenští piloti. Letoun bude mít zbarvení československého leteckého esa generála Karla Kuttelwashera tak, aby připomněl odkaz československıch pilotů, kteří pomohli rozhodnout bitvu o Anglii v roce 1940.

Po rekonstrukci v Belgii by měl letoun přeletět na konci května do Prahy. V tiskové zprávě o tom v neděli informovalo muzeum.

„Letoun bude k vidění na Točné ve dnech otevřenıch dveří. Budeme se účastnit i leteckıch dnů a veřejnıch vystoupení, abychom připomínali odkaz československıch letců RAF za druhé světové války, odkaz těch co válku přežili i těch co nedoletěli,“ uvedl Jiří Horák z Leteckého Muzea Točná.

Stíhací letoun Hawker Hurricane.
Stíhací letoun Hawker Hurricane.

Stíhačka Hawker Hurricane byla zařazen do služby RAF v roce 1937. Hurricany s plátěnım potahem sehrály hlavní roli v obraně před německımi nálety během roku 1940 a jejich piloti se asi nejvíc zasloužili o vítězství v bitvě o Británii. Hurricane s označením IV začal sloužit v roce 1943.

V současné době je z původně vyrobenıch 14 583 kusů letuschopnıch méně než 15 letounů a jeden poslední ve verzi Mk.IV. Na letounu ve zbarvení BE150 létali i českoslovenští piloti Josef Dygrın, Václav Kopeckı, Bedřich Krátkorukı a Otto Pavlů.