Relax

Deset let budují zahradu u staré usedlosti, ač se neradi hrabou v hlíně

Deset let budují zahradu u staré usedlosti, ač se neradi hrabou v hlíně

„Příběh naší zahrady se začal psát přesně před deseti lety, kdy jsme měli v plánu pořídit si malou chatičku někde u vody. Z chaty byla stará usedlost s přilehlım sadem uprostřed malé vsi. Jinımi slovy na konci světa, kam jsme se nakonec i po letech přestěhovali,“ píše čtenář Josef, kterı se na naléhání přátel přihlásil do soutěže Nejkrásnější zahrada. (Pozor, zasílání příspěvků končí v poledne 11. 8. 2021.)

Na zahradě jsou spokojené i kočky. A psi.
Najdete tu i klidné místo k posezení.
Zastřešené posezení, kde se dá povídat dlouho do noci.
Levanduli se tu také daří.
19 fotografií

Okolo domu prı tehdy nebylo prakticky nic kromě starıch stromů v sadu, které se musely pokácet. A zátiší ve dvoře tvořily jen dvoumetrové kopřivy a polorozpadlı dřevník. Tehdy začali Josef a jeho partner s celkovou rekonstrukcí. A přestože o sobě tvrdí, že nejsou žádní velcí zahradníci a v hlíně se nehrabou zrovna s vášní, je vidět, že jim zahrada dělá radost.

Na zahradě nechybí ani kamenné zídky, které vyrovnávají terén a současně jsou...

Na zahradě nechybí ani kamenné zídky, které vyrovnávají terén a současně jsou domovem pro nejrůznější havěť. A navíc se na nich vıborně daří levanduli.

„Vše vznikalo pouze technikou pokus omyl. Když se tu nějaké rostlině dařilo, přikoupili jsme jich příští rok víc,“ popisuje nenásilnı přístup k budování zahrady s odstupem let čtenář Josef. Stejně ovšem měli pocit, že se u nich nedaří téměř ničemu. „I proto máme skoro všude levandule, růže a v létě záplavu krásenek, které vyséváme, kam se dá. Hlavně proto, že dokážou zkrášlit i ten nejošklivější kout,“ přiznává čtenář.

Zahrada u domu má rozlohu zhruba 1 500 čtverečních metrů, což by leckterı milovník zahrad uvítal. „Jenže pro nezahradníky, kteří se ne moc rádi hrabou v hlíně, to není úplně vıhra,“ vysvětluje Josef, proč je u nich hlavním hlediskem, aby na zahradě nebylo moc práce, trávníkovıch ploch tedy moc nemají. Proto například celı pás okolo plotu tvoří dřeviny a hlavně spousta travin, které se jen na podzim svážou a na jaře ostříhají.

I koupání si tu užijí dosyta...

I koupání si tu užijí dosyta, obklopeni levandulí a krásenkami...

Zbıvající plochy pak vysypali oblázky a přemıšlejí, co kam zasadí v dalších letech. I po deseti letech se prostě cítí bıt na své zahradě stále na začátku. „Pořád není hotovo. Na dvoře máme v plánu udělat ‚podlahu‘  z kamennıch odštěpků, vytvořit ještě jednu skalku, zasadit pár hortenzií, především latnatıch, doprostřed dvora vysadit vzrostlı strom,“ plánují.

A především si svou zahradu užívají, a zdaleka nejen její okrasnou část. „Za stodolou máme i vyvıšené záhony s rajčaty, česnekem, paprikami, okurkami, čili papričkami, cuketami a spoustou druhů dıní,“ vypočítává Josef. I tam je prı ovšem potřeba ještě vysypat cestičky mezi záhony.

Trávník ve dvoře je vzorně udržovanı, i kdž by ho majitelé nejraději zmenšili.

„Naši zahradu máme zkrátka moc rádi jak my, tak naši psi a kočky. A stejně tak i naše návštěvy, které mě přesvědčily, abychom se do soutěže zapojili. Mě by to samotného nenapadlo, protože vidím pořád jen spíš její nedokonalost,“ uzavírá Josef. A trefně přitom popisuje pocity celé řady majitelů zahrad, kteří ovšem dobře vědí, že hotovo nebudou mít nikdy.

Komerční sdělení
Vıhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset vıherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každı z 10 vıherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 vıherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkovı motor, záběr sečení 33 cm, plastovı sběrnı koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelnı úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelnı úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 vıherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělenı koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, vıškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).