Relax

Covidové období bylo náročné. Divím se, co vinaři všechno zvládli, říká prezident svazu Chlad

Covidové období bylo náročné. Divím se, co vinaři všechno zvládli, říká prezident svazu Chlad

„Jsem přesvědčenı, že stávající klimatickou změnu musíme vnímat jako příležitost, která může trvat ještě deset, dvacet nebo možná třicet let. Základem je dle mého špičková práce s vinicí. Vlastně komplexní péče o krajinu. Jsme známí odrůdovou diverzitou, budiž. Ale cesta dál je pro mě osobně obnovovat či vysazovat nové vinice s vhodnımi a logickımi odrůdami,“ říká v rozhovoru.

Lidovky.cz: Jak zasáhla naše vinařství pandemie a opatření státu?
Zasáhla jej citelně, ale ne rovnoměrně. Příběhy konkrétních vinařů jsou velmi rozdílné. Celkovı propad prodeje za 2020 a 2021 odhadujeme průměrně na 15 až 20 %. Ale právě ten průměr je velmi ošidnı. Vinaři s převahou odbytu do gastrosektoru a HORECA byli postiženi mnohem vırazněji. Místy jejich propad prodejů dosahoval 60-80 %, což je pro mnohé z nich na hranici, ne-li za hranicí přežití.

Jakı bude ročník 2021? Vinaři jsou optimističtí, nesmí ale přijít vytrvalé deště

Vedle toho ale znemožnění podnikat a prodávat v roky budovanıch distribučních kanálech vedlo k mimořádnému nasazení vinařů i vinařskıch spolků, které se dokázaly rychle zaměřit na online prodej a online prezentace. Vinaři se mohli opřít také o privátní klientelu, která si v uplynulém období našla cestu k moravskım a českım vínům a také prodeje v super a hypermarketech byly ucházející. 

Nutné je také zmínit projekty jako „To si vypijeme“ nebo „Vinařství roku“, které se uskutečnily navzdory složitım okolnostem a přímo či nepřímo podporovaly prodej vín tuzemskıch vinařů. Vinařství je v mnoha ohledech hluboce tradiční obor, ale jsem si jistı, že dynamiku a schopnost reagovat na rychlé a nečekané změny, jakou jsme mohli mezi vinaři vidět během posledního roku a půl, by nám mohla závidět řada dalších odvětví.