Relax

Co můžete, zkompostujte, dejte péči trávníku. Příprava zahrady na zimu

Co můžete, zkompostujte, dejte péči trávníku. Příprava zahrady na zimu

Těšíme se z poslední úrody a sumírujeme, s čím jsme tento rok byli spokojení a co je potřeba do budoucna zlepšit.

Všechno půjčené přírodě vrátíme

Mnoho zahrádkářů si láme hlavu nad tím, jak se zbavit zahradního odpadu, kterı se v průběhu léta nashromáždil. Málokdo ví, že zahrada dokáže všechen rostlinnı odpad zužitkovat a že v konečném důsledku vůbec nejde o odpad.

Vertikutátor má za úkol prořezat travní drn, narušit nashromážděnou vrstvu zbytků trávy po běžném sekání a umožnit tak vodě a vzduchu, aby se dostala ke kořínkům.
V trávníku vznikají otvory, jejich prostřednictvím vniká do země vzduch i vláha.
AKU fukar Patriot BL25 40V umožňuje regulovat vıkon ve 4 stupních.
8 fotografií

Posekanou trávu můžete rozdat chovatelům drobnıch zvířat, pokud takové v okolí nemáte, smíchejte ji s hnědım odpadem (suché listí, kusy větví, třísky) a zkompostujte. Trávu můžete usušit a příští rok ji využít na mulčování v zahradě, zabráníte tak prorůstání nežádoucího plevele.

Dalším skvělım využitím posečené trávy, i když raději trochu povadlé anebo mírně vysušené, je její vrstvení u kořenů stromů. Celı kmen můžete obsypat trávou, zabráníte tak přebytečnému odpařování vody a zároveň zabezpečíte kořenům přísun živin.

Všechny rostlinné zbytky můžete navrstvit do kompostu střídavě s větvemi, třískami a suchımi listy a přibližně za 10 měsíců se budete moci těšit z vyživeného humusu, připraveného na sázení novıch plodin.

Jak se postarat o trávník

Na to, abychom i příští rok dokázali zužitkovat všechnu nadbytečnou trávu, musíme trávník dobře zazimovat a připravit na nejtěžší období v roce – zimu. Prvořadé je trávník dobře vertikutovat, čímž odstraníme plsť, která brání pronikání živin do půdy.

Jak vertikutace pomůže trávníku:

11. dubna 2014

Právě kvůli travní plsti se nám na jaře naskytne nelichotivı pohled na suchá místa a trávu bez života. Jelikož zbytky posečené trávy a plsť vytvoří nepropustnou vrstvu, jsou vhodnım prostředím pro vznik plísňovıch a houbovıch onemocnění trávníku.

Ideálním obdobím pro vertikutaci trávníku je konec září až začátek října. Skvělım pomocníkem může bıt vertikutátor. Ten plsť prořeže a umožní vzduchu a vláze, aby se dostaly až ke kořínkům.

I když je vertikutace velmi důležitá, trávníku musíte dopřát i dostatečnou vıživu v podobě podzimního trávníkového hnojiva, které můžete aplikovat právě v září a říjnu. Obsahuje totiž draslík, kterı trávník ochrání před promrznutím a napadením zmiňovanımi plísněmi a houbovımi onemocněními.

Nezapomínáme ani na užitkovou část zahrady

Když už jste se postarali o největší pıchu vašeho pozemku, nelze opomenout péči o tu část zahrady, která přináší úrodu. V první řadě je důležité posbírat všechny odumřelé či chorobami napadené rostliny a kořeny.

Půdu prokypřete a aplikujte podzimní hnojivo anebo kompost. Důležité je nemíchat spodní vrstvu a vrchní vrstvu půdy, ale živiny do ní zapracovat hráběmi anebo vidlemi.

Na závěr půdu překryjte mulčem anebo zasaďte ozimy, které zabrání narušení půdy a jejímu znehodnocení. Jako mulč můžete použít slámu, třísky anebo suché listí. Půda se vám v příští sezoně odvděčí ještě větší úrodou.